Kassipoja õpetamine - Royal Canin

Elu koos kassipojaga

Hästiõpetatud kassipoeg

Kui kassipoeg umbes 3-kuusena oma uude elukeskkonda saabub, on ta suurema osa oma käitumisharjumustest tänu kassiema, õdede-vendade ja kasvataja domineerivatele rollidele juba omandanud. Siiski tuleb veenduda, et kass oma uue elukeskkonnaga hästi kohaneks, sest tema õpetamine jätkub veel 9. elukuuni.

Kassi käitumise arenemisel on ülitähtis mõju tema tasakaalukusele täiskasvanuna.

Enda korrastamine, ihuhädade rahuldamine ja toitumine (v.a imemine) on osaliselt kaasasündinud. Ülejäänu õpetab kassiema.

Seega oskab kassipoeg juba 3. elunädalast oma ihuhädad liivakastis rahuldada. Üldiselt on kassipoeg 6. elunädalaks õpetatud kodus puhtust hoidma. Keskmiselt juba 4. elunädalal suudab ta süüa sama toitu, mis ta emagi, matkides ema käitumist ja seega omandades ka tema toidueelistused. Oma väikese kassipere ringis tutvub kassipoeg ka oma liigikaaslastega ja omandab vajaliku enesekontrolli, eriti oskuse hammustamist ja küünistamist kontrollida. Kassipoja „koolitee“ ei lõppe aga siin!

Sotsialiseerimine – äärmiselt tähtis eluperiood

Sotsialiseerimine määrab suuresti kassipoja käitumise täiskasvanuna, kuna just sel perioodil harjub kassipoeg sündmuste ja olukordadega, millega ta oma edasise elu jooksul kokku puutuma hakkab.

Tutvumine inimeste ja teiste loomaliikidega toimub peamiselt 2. ja 7. elunädala vahel. Sel perioodil peab kassipoeg arenema keskkonnas, mis võimaldab tal harjuda mitmesuguste stiimulitega, millega ta tulevikus kokku puutuma hakkab – näiteks laste mängimine ja kilked, televisioon, muusika, haukumine, suhtlemine paljude inimestega, kes teda puudutavad ja temaga mängivad, lähedus ja suhtlemine teiste loomadega, erinevad mänguasjad nagu pallid, pappkastid, kuhu ta peitu saab pugeda, jne. Selline rikkalik kasvukeskkond soodustab kassipoja arengut.

Kui tulevane peremees võimu haarab

Täielikult haaratuna oma uue keskkonna avastamisest unustab kassipoeg oma õed-vennad kiiresti. Kui ta uues kodus kenasti vastu võetakse, saab teda suurema tõenäosusega ka hästi välja õpetada. Siiski peab värske kassiomanik oma loomakesega aega veetma ja seda eelkõige kassipoja esimestel nädalatel uues kodus, et mängimise teel kiisu eelistused välja selgitada.

Küünte teritamine on kasside jaoks igati normaalne, et inimeste jaoks üks kasside ebameeldivamaid harjumusi. Seetõttu peate kindlasti kassi meeliskohta küünte kraapimiseks paigaldama vertikaalse kraapimislaua või -puu.

Samas tuleb hammustamise, agressiivsuse ja mustuse tekitamise korral viivitamatult loomaarsti poole pöörduda, et selliste probleemide põhjus välja selgitada. Kui põhjused on kindlaks tehtud, on neid noores eas väga lihtne välja harjutada.

Pigem õpetada kui karistada

Looma karistamine mis tahes pahanduse eest (näiteks mustuse tekitamine või muidu lubamatu käitumine) ei aita tal aru saada, mida ta valesti tegi. Vastupidiselt – see toodab hirmu, mis võib kassi segadusse ajada ja lubamatut käitumist hoopis tugevdada, mis omakorda võib kaasa tuua lisakaristusi ja kassi lõpuks kurjaks ajada. Karistustega kaasnev hirm muutub ärevuseks, millel võivad kassi tervisele halvad tagajärjed olla. Kassi  õpetamine peaks põhinema tema vajaduste tundmisel ja tubli õppimise eest tuleks kassi alati premeerida.

Videod

Kassipoja kasvamine ja sotsiaalsus

Graatsiline liikumine, pehme kasukas, vallatu ettearvamatus... Märgid kiinduva iseloomuga, ent siiski iseteadlikust lemmikust on juba olemas, valmis kohe-kohe õide puhkema. Kuna inimene vastutab oma lemmiku tervise ja heaolu eest, peab just tema kõige paremini tundma oma kassipoja tegelikke vajadusi, mille seas toitumine on üks tähtsamaid elemente.

Kõik videod :

  • facebook