Kasvuperiood – kõige olulisem periood kassi elus

Aeg, mil kassipoega jälgida

Selle lühikese paarinädalase perioodi jooksul sünnist kuni emast võõrutamiseni omandab vaid umbes sada grammi kaaluv ja täielikult oma emast sõltuv habras kassipoeg suurema osa oma täiskasvanuea oskustest ja tal kujunevad välja ka kindlad toidueelistused.

Poegimine

Paaritumise järel kestab emaskassi tiinus keskmiselt 63 kuni 66 päeva. Paar päeva enne poegimist muutub emaskass pisut närviliseks ning hakkab otsima pimedamat ja vaikset kohta, kuhu omale pesa teha. Pesaks sobib hästi näiteks kapinurka asetatud kast, mille põhi on kaetud puhta riidega. Pesa valimisel on olulisim see, et emakass saaks seal mugavalt oma pisikestega lamada. Sellisel ajal on tähtis ka kassi omaniku rahulik ja julgustav lähedalolek.

Kassil algavad tugevad emaka kokkutõmbed ning kassipojad sünnivad umbes 30-60-minutiliste intervallide tagant. Emakass rebib lootekoti katki ja tõmbab sealt vastsündinu pea välja, soojendab ta üles ja stimuleerib intensiivse lakkumisega kassipoja hingamist. Pesakond võib koosneda 1-10 kassipojast (v.a mõned ekstreemsed erandid), kes kaaluvad tõust olenevalt keskmiselt 70-150 grammi.

Kassipoja esimesed neli elunädalat

Kohe kui nabanöör on katkestatud, roomab kassipoeg, kelle ema on ilusti ära puhastanud, soojuse ja emakassi kõhu lõhna järgi nisa poole. Esimeste toidukordadega ei saa kassipoeg veel tavalist piima vaid ternespiima. See vedelik, mille omadused ja koostis erinevad tavalisest piimast, mida ema kassipojale pakub, sisaldab rohkelt antikehasid, mis on vajalikud kassipojale esmase immuunkaitse tagamiseks.

Esimestel elupäevadel on piima imemine ning oma ema ja õdede-vendade kaisus magamine kassipoja ainsad tegevused. Täielikult oma emast sõltuva kassipoja võitlus elu nimel algab juba siis, kui ta üritab endale parimat nisa „välja võidelda“. Kuna kassipoeg on sündides pime ja kurt, on tema kõige arenenumad aistingud haistmis- ja puutemeel. Kassipoja kuulmismeel hakkab funktsioneerima juba 5. elupäeval. 7. ja 15. elupäeva vahel avanevad kassipoja silmad. Alates 14. elupäevast suudab ta juba kuulmise järgi orienteeruda. Umbes 17. elupäeva paiku hakkab kassipoeg neljal käpal käima. Ühe kuu vanusena suudab kassipoeg orienteeruda helide, valguse ja lõhnade järgi.

Eelvõõrutamisest võõrutamiseni

Esimestel elutundidel saadud ternespiima järel hakkab kassipoeg emapiima imema. Kui pesakond on väga suur, emakassil ei ole piisavalt piima või kassipoeg tuleb emast lahutada, peate kassipoega toitma spetsiaalse piimalahusega. Kasvades hakkab kassipoja piimasuhkru ehk laktoosi seedimise võime langema ja tahke toidu seedimise võime tõusma. Kui emapiima hulk üha väheneb ja kassipojal kasvavad suhu esimesed piimahambad, algab 3. ja 4. elunädala vahel toiduvahetus. Selle tulemuseks on murre kassipoja kasvukõveras. Soovitatav toitumisprogramm, mis piimadieedi tasapisi välja vahetab, peab rahuldama kõik kassipoja toitainevajadused, et mitte energiapuudust põhjustada ja tema niigi habrast immuunsüsteemi veelgi nõrgestada. Kassipoja kasvuperioodi 1. etapiks mõeldud Health Nutrition* sarja toode sobib ka tema pisikestele piimahammastele ning on tänu hästiseeditavate proteiinide sisaldusele kassipoja seedesüsteemile eriti ohutu. Samuti tugevdab see kassipoja immuunsüsteemi loomulikku kaitsevõimet. Sõltuvalt toidu konsistentsist võib seda kassipojale anda esmalt segatuna piimalahuse ja siis veega ning lõpuks juba tahkel kujul. Umbes 7-8-nädalasena on kassipoeg võõrutatud. Pärast 4. elukuud vahetab 1. etapi toidu välja 2. etapiks ehk 4-12 kuu vanustele kassidele mõeldud Health Nutrition sarja toit.

Videod

Kassipoja esimesed sammud

Mitte ükski kogemus ei ületa neid ääretult põnevaid kuid, mil kassipojast hakkab sirguma täiskasvanud kass. See areng peaks toimuma täielikus rahus. Lisaks tuleb järgida mõningaid olulisimaid reegleid seoses kassipoja valimise ja uues kodus tervitamisega. Samuti tuleb kassipojale pakkuda toitu ja hoolitsust, mis aitavad tagada tema heaolu ja tervise.

  • facebook