Avaleht Kassipoeg ja kass Kassipoeg Sünnist täiskasvanuikka

Sünnist täiskasvanuikka

Sünnist täiskasvanuikka

Kassipoja areng

Sündimise järel täielikult oma emast sõltuv kassipoeg saavutab iseseisvuse paari nädalaga. Selline kiire areng, mis toimub enne võõrutamist (s.t ajal, mil kassipoeg veel emapiimast toitub) on omane kõigile kaslastele.

Pimeda ja kurdina siia ilma sündiv kassipoeg kaalub vaid umbes sada grammi. Emakass vabastab ta lootekotist, lakub ta puhtaks, soojendab teda ja stimuleerib ta hingamist. See võimaldab kassipojal emakassi toitvad nisad üles leida. Kuna kassipoeg ei suuda kuni 3. elunädalani oma kehatemperatuuri reguleerida, poeb ta mõnusalt ema kõhu vastu ja imeb seal hulgaliselt antikehi sisaldavat ternespiima. Paari päeva pärast hakkab ta emalt saama tõelist piima ja nii veedab ta kolmandiku oma esimesest elukuust nn „emme tissi küljes rippudes“. 7-10 päevaga kassipoja kehakaal kahekordistub. Viie nädala pärast suudab ta juba liikuda ja tema aistingud arenevad kiiresti. Kui ta parajasti piima ei ime, veedab ta oma aega mängides ja magades.

Viis meelt

Sünnihetkel on kassipoja haistmismeel piisavalt arenenud, et aidata tal oma ema üles leida. Samuti suudab ta eristada kolme peamist maitset – magusat, soolast ja haput, millest kaks viimast talle eriti meelt mööda ei ole. Samas on ta pime ja kurt ning omandab need kaks meelt peaaegu üheaegselt. Kuulmismeel hakkab tööle 5. elupäeva paiku, kuid helide järgi hakkab kassipoeg orienteeruma alles pisut enne 14. elunädalat. Kassipoeg omandab täiskasvanud kasside oskused umbes ühekuusena ja hakkab siis ka oma ema häält ära tundma. Oma silmad avab kassipoeg 7. ja 15. päeva vahel pärast sündi. Teravussügavuse tajumise oskuse omandamiseks kulub veel 3-4 päeva. Nägemise ja kuulmise üheaegse omandamisega harjumine võtab kassipojal paar päeva aega.

Kassipojal on juba väga noores eas suurepärane tasakaal, kuigi ta näib mõnevõrra kohmakas. Enne kahe elunädala täitumist koordineerib ta oma liigutusi raskustega. Neljal käpal hakkab ta käima 17. elupäeva paiku. Umbes kolmenädalasena suudab ta juba tagumise käpaga oma kõrva sügada. 35-päevasena oskab ta oma küüsi välja ajada ja sisse tõmmata.

Tähtsaimad kehapiirkonnad

Tähtsaimad piirkonnad kassipoja anatoomias ei arene samal kiirusel. Kassipojal on sündides üsna suur pea ja tema ülejäänud kehaosad hakkavad peale järele jõudma alles mõne aja möödudes – kassipoeg näib kui pikkade karkude peal seisvat. Lõpuks areneb ka ülejäänud keha järele, moodustades täiskasvanud kassi kehaproportsioonid.

Käitumine

Enda pesemine, ihuhädade rahuldamine ja toitumine on kassidel kaasasündinud (v.a imemine), kuid neid tegevusi õpetab poegadele väga varakult ka nende ema. Juba 15. elupäeval suudab kassipoeg oma esikäppa lakkuda. Üsna pea hakkab ta ka liivakasti vastu huvi üles näitama, seda kõigepealt liiva kaevates. Kolmenädalasena suudab ta liivakastis iseseisvalt oma asju ajada. Neljanädalasena oskab kassipoeg juba süüa – ta imiteerib oma ema käitumist ja omandab niimoodi ka tema toidueelistused.

 Kaslastele omase suhtluskäitumise omandamine algab umbes 3. elunädala paiku ja kestab 7.-8. elunädalani. Samamoodi hakkab kassipoeg kolmenädalasena mängima. Kassipojad suhtlevad ja mängivad omavahel ning oma emaga, misläbi toimub ka liigisisene sotsialiseerumine. Kassipoeg õpib küünistamist tagasi hoidma ja teda hakkavad huvitama „saakloomad“, s.t putukad ja muud väikesed objektid. Tema liigile omane kiskjalik käitumine hakkab end ilmutama juba esimese elukuu lõpupoole. Ka niinimetatud sõbralike liikidega (inimene, koer jne) suhtlemise õppimine algab 3. elunädala paiku ja kestab umbes 3. elukuuni. Kassipoeg peab kasvama keskkonnas, kus on rikkalikult visuaalseid, helilisi ja suhtlemisalaseid stiimuleid. Kui kassipoega paitatakse, temaga paar minutit päevas tegeletakse, teda laste või teiste loomadega tutvustatakse ja kui teda ümbritsevad mitmesugused helid, kasvab temast tasakaalukam kass. Tema käitumine täiskasvanuna sõltub suuresti tema elukeskkonna mitmekesisusest just sellel arenguetapil.

Videod

Kassipoja esimesed sammud

Mitte ükski kogemus ei ületa neid ääretult põnevaid kuid, mil kassipojast hakkab sirguma täiskasvanud kass. See areng peaks toimuma täielikus rahus. Lisaks tuleb järgida mõningaid olulisimaid reegleid seoses kassipoja valimise ja uues kodus tervitamisega. Samuti tuleb kassipojale pakkuda toitu ja hoolitsust, mis aitavad tagada tema heaolu ja tervise.

  • facebook