Elu koos kassiga

Kassi hooldamine

Kassi heaolu ja tervise tagamine

Kassi kasuka harjamine ning küüne-, silma-, kõrva- ja hambahooldus on lihtsad toimingud, mis aitavad regulaarse teostamise korral kassi heaolu ja tervise tagada.

Kui kass on väiksena hästi sotsialiseeritud, peaks ta täiskasvanuna olema harjunud nende hooldustoimingutega, mida ta kogu oma elu jooksul saama peab. Kui ta näitab välja vastumeelsust, peate olema äärmiselt kannatlik ja hell. Ärge kartke nõu küsida oma loomaarstilt või professionaalidelt nagu kassikasvataja või loomajuuksur.

Surnud karvadest vabanemine

Lisaks esteetilisele funktsioonile (harjatud kasukas näeb tõesti kenam välja) ennetab kassi harjamine ka liiga paljude karvade sattumist kassi seedesüsteemi, kui ta end lakub. Tasub meeles pidada, et lakkumine võtab 30% kassi ärkvelolekuajast ja et tubane kass ajab karva aastaringselt. Neljakilone kass väljutab päevas lausa 10 cm3 allaneelatud karvu!

Pärslase pikka karva tuleb iga päev pusadest lahti harutada. Seejärel tuleb karva harjata ja õhutada. Lühikese ja sileda karva puhul (nt siiami või abessiinia kass) piisab kõigest paarist käetõmbest üle kasuka. Poolpika karvaga kasside puhul (nt maine coon) on vajalik iganädalane harjamine. Sama kehtib ka aluskarvaga lühikarvaliste puhul, nagu näiteks lühikarvaline exotic.

Kassi karv on tema toitumistasakaalu peegel. Proteiinide või teatud aminohapete puudus võib karvakadu suurendada, karvakasvu aeglustada ning põhjustada karva tuhmust ja rabedust. Kassi kasuka loomulikku ilu aitab hoida spetsiaalne Health Nutrition* tootesarja toit, mis sisaldab kõiki karva kasvamiseks, säraks ja uuenemiseks vajalikke toitaineid.

Asjad, millel silma peal hoida

Kassi silmanurkadesse võib mustust koguneda ning seda eriti Pärsia kassi puhul. Sellisel juhul tuleb kassi silmi spetsiaalse vahendiga niisutatud marlilapikese abil puhastada. Kassi silmadest ega ninast ei tohiks mingeid eritisi tulla.

Korralikuks suuhügieeniks on hädavajalik hambakivi teket ennetav igapäevane hambapesu. Saadaval on kassidele väga meeldiva maitsega hambapastasid, mida saab hammastele kanda spetsiaalse harja või marlilapikese abil. Igal juhul tuleb kassi hambaid regulaarselt kontrollida. Uskumatu, aga tõsi – kaks kassi kolmest kannatavad hambaprobleemide all. Spetsiaalne suuhügieeni tagamiseks mõeldud Health Nutrition* tootesarja kuivtoit on sellisel juhul hea abinõu. See aitab tõhusalt hambakivi teket ennetada, kuna graanulid puhastavad närimisel hammaste pinda mehhaaniliselt. Lisaks sisaldavad graanulid teatud toimeaineid, mis püüavad süljes leiduvat kaltsiumi ja ennetavad selle settimist hambakivi kujul.

Kassi kõrvades ei tohiks olla mingit mustust. Vajadusel saate mustuse eemaldada spetsiaalse vedelikuga niisutatud marlilapi või vatitupsu abil. Kindlasti ei tohiks kasutada vatipulkasid.

Küüned

Kassi küünte lõikamine ei ole mitte mingil juhul kassi vigastamine. Vastupidi – tänu sellele saab tubane kass oma küüntega vähem pahandusi korda saata (nt mööblit rikkuda). Et küünte lõikamine võimalikult lihtsaks teha, tuleks kass mässida rätiku sisse nii, et välja jäävad ainult ta pea ja käpp, mille küüsi lõigata soovite. Kasutage spetsiaalseid küünetange või -kääre. Küüne saate kätte nii, et vajutate õrnalt viimasele varbalülile. Jälgige, et lõikaksite ainult küüne läbipaistvat osa, vigastamata roosat osa, mis võib veritsema hakata. Ärge unustage ka esikäppade lisavarvaste küüsi!

Vanni?

Kassinäitustel osalev noor kass on pideva karvahooldusega harjunud, kuna kohtunike ette minnes peab tema karv olema veatu. Kui kass saab täiskasvanuks, võib vannitamist jätkata, isegi kui kass enam iludusvõistlustel ei osale. Peate kasutama spetsiaalset šampooni, pesemisruumi korralikult soojaks kütma, vanni põhja libisemiskindla mati asetama, vanni paari sentimeetri jagu vett laskmaja seejärel kassi enne šampooni pealekandmist ettevaatlikult märjaks kastma. Seejärel tuleb karv korralikult läbi loputada ja rätikuga kuivaks hõõruda. Kassi tuleb alati soojas hoida, kuni ta karv täiesti ära kuivab. Siiski ei harju paljud kassid vannitamisega iial. Vajadusel on olemas ka kuivšampoonide sarnaseid lõhnatuid pulbreid, mille saab karvast harjamise teel eemaldada.

Kui märkate kassi välimuses või käitumises mis tahes muutuseid, peate kohe reageerima ja ta loomaarsti juurde viima.

Vaktsiinid, ussirohud ja parasiiditõrje

Vaktsineerimine annab kassi immuunsüsteemile kaitse kindlate haiguste vastu. Kasside tüüfus, nohu, leukoos – neid ohtlikke haiguseid saab vaktsineerimise abil ära hoida, ent seda tingimusel, et loomaarsti koostatud vaktsineerimiskava järgitakse rangelt.

Siseparasiitide vastu võitlemiseks tuleb kassile loomaarsti väljakirjutatud toodete abil kogu tema elu jooksul regulaarselt ussitõrjet teha. Kirbunakkuse korral tuleb ussirohtu uuesti anda, kuna kass võib kirpe neelates endale paelussid (Dypilidium caninum) saada! Ussitõrje on äärmiselt tähtis, kuna kass võib mõned siseparasiitidest ka inimesele edasi anda!

Välisparasiidid nagu kirbud ja täid võivad samuti kassi tervisele kahjulikud olla. Loomaarsti väljakirjutatud antiparasiitikume võib kassipojale anda juba 2-kuusena. Tihtipeale tasub samaaegselt ka kassi elukeskkonda puhastada.

Kraapimispuu tagab kõigi heaolu...

Tugitoolidele, diivanitele ja tapeetidele küüntega tekitatud kahjustused on üks peamisi põhjuseid, miks kassiomanikud oma väikeste lemmikutega pahandama peavad. Sellised probleemid saab hõlpsasti kontrolli alla vertikaalse kraapimislaua või, veelgi parem, ronimispuu abil. Ronimispuu on valmistatud sisaliga kaetud puutüvest, millele on mitmel tasandil platvorme või peidukohti ehitatud. Kassipuu annab kassile territooriumi, mis on ainult tema oma. Puu otsas saab ta oma ronimisoskuseid näidata, leida koha ümbritseva jälgimiseks ja puhkamiseks ning ka nii palju, kui süda ihkab tahab, oma küüsi teritada.

Videod

Vaktsineerimine, ussitõrje, murdeiga

Graatsiline liikumine, pehme kasukas, vallatu ettearvamatus... Märgid kiinduva iseloomuga, ent siiski iseteadlikust lemmikust on juba olemas, valmis kohe-kohe õide puhkema. Kuna inimene vastutab oma lemmiku tervise ja heaolu eest, peab just tema kõige paremini tundma oma kassipoja tegelikke vajadusi, mille seas toitumine on üks tähtsamaid elemente.

  • facebook