Elu koos kassiga

Kassi toitmine

Kass on lihasööja

Erinevalt inimesest, kes on kõigesööja, on kass rangelt lihatoiduline loom ja tema keha on kohanenud just selliseks toitumiseks. Kui annate oma kassile Health Nutrition tootesarja toitu, mis sobib tema vanuse, suuruse, eluviisi, spetsiifiliste eripärade ja isegi tema tõuga, aitate tal head tervist säilitada.

Kassi lõuad on mõeldud hammustamiseks ja mitte närimiseks, tal on 30 nõelteravat hammast, tema sülg ei sisalda seedeensüüme, tema kõht on kohanenud seedima kiiresti allakugistatud „saaki“ – seega on kassil äärmiselt spetsiifiline toitumiskäitumine. See „näksija“ võib süüa 12 kuni 18 einet päevas, kulutades ööpäeva jooksul söömisele kokku vähem kui 30 minutit ja süües korraga vaid paar grammi. Toit jõuab tema kõhtu suurte läbinärimata tükkidena.

Seega eeldab kassi toitainevajadus ka kindlat toitumisprogrammi, mille puhul on arvestatud erinevate kriteeriumidega, nagu näiteks kassi eluviis või vanus, aga ka tema tervis, seksuaalne staatus, spetsiifilised tõuomadused või kindlad eripärad (nt seoses seedimise või nahaga). Korralik toit aitab kogu kassi elu jooksul tema head tervist säilitada.

Õue- või toakass?

Kass, kes õues ei käi, kulutab vähe energiat. 3,5-kilose väheaktiivse normaalkaalus kassi ideaalne toidukogus on umbes 50 g graanuleid päevas, arvestades, et kuivtoit sisaldab 100 g kohta umbes 350 kilokalorit.

Mõnede kasside puhul, kes söövad lihtsalt igavusest, on ülimalt tähtis kindlaks määrata päevane etteantav toidukogus. Sellisele kassile tuleks ülekaalulisuse ennetamiseks kindlasti anda ka mõõduka energiasisaldusega Health Nutrition tootesarja toitu, eriti arvestades, et tubane elu käib tavaliselt koos kastreerimise/steriliseerimisega. Suguhormoonide eritumise vähendamine toob aga kaasa isutõusu. Kastreerimisele/steriliseerimisele järgnevate kuudega võib kassi kaal tõusta lausa 30% võrra. Regulaarselt õues käiv kass vajab rohkem energiat, ligikaudu 70 kcal/kg/päevas. See vajadus tõuseb vastavalt õues veedetud ajale, tema liikumisterritooriumi suurusele ja ilmastikumuutustele läbi aasta. Samas tuleb kasside toitumisprogramme pidevalt muuta, kuna paljud niinimetatud „õuekassid“ muutuvad talve saabudes tõelisteks „toakassideks“!

Täiskasvanud toakass veedab umbes 30% ärkvelolekuajast oma kasukat lakkudes. Allaneelatud karvad peaksid seedekulgla läbimise järel kassist väljuma, kuid ometi võib selline „karvahooldus“ karvapallide tekke näol seedetraktile suurt ohtu põhjustada. Nende karvade loomulikku väljutamist võib soodustada see, kui annate oma kassile mittekäärivate kiudainetega rikastatud spetsiaalset Health Nutrition tootesarja toitu.

Vastavalt kassi tõule

Kuigi enamikku tõukasse peetakse ainult toas, on nende vajadused sama erinevad kui nende kehaehitus ja välimus. 10 kg kaaluv poolpika karva ja tugevate lõugadega maine coon, lühikese karvaga aktiivne sportlane siiam, pika karva ja lühikese koonuga pärslane või karvutu sfinks – kõigil neil on erinevad toitainevajadused ja seega ei sobi neile üks ja sama Health Nutrition sarja toode.

Näiteks sfinks vajab oma ideaalkaalus püsimiseks kõrge energiasisaldusega toitu, samas kui pärsia kassile tuleb anda toitu, mis sobib tema lõugadega ning sisaldab ka tema karva hooldavaid toitaineid.

Vastavalt kassi vanusele

Kasside keskmine eluiga on 14 aastat, kuid ka üle 20-aastased kassid ei ole sugugi haruldane nähtus. Hea hoolitsus ja sobiv Health Nutrition tootesarja toit võivad kassi elukvaliteeti oluliselt parandada ja ka tema eluiga pikendada.

Vananemisega kaasneb immuunsüsteemi kaitsevõime ja toitainete omastamise langus ning ka söögiisu vähenemine. Toidu närimine muutub raskemaks. Sellisel juhul aitab head vormi säilitada spetsiaalselt eakatele kassidele mõeldud Health Nutrition sarja toit. Muuhulgas on need graanulid pehmemad, sisaldavad rohkem vitamiine ja on kassidele väga meeldiva maitsega.

Spetsiifilised eripärad

70% üle 3-aastastest kassidest kannatavad hambaprobleemide all. Sellised haigused jäävad tihtipeale märkamata, samas kui pidev valu võib kassi käitumisele ja üldisele tervisele väga kahjulikult mõjuda. Korraliku toidu abil on võimalik ka kassi hammaste eest hoolitseda.

Tõepoolest – graanulid, mille suurus ja tekstuur sunnivad kassi neid kõvemini närima, aitavad hammaste pinda mehhaanilisel teel puhastada ja niimoodi hambakatu teket aeglustada.

Videod

Erakordne suhe

Graatsiline liikumine, pehme kasukas, vallatu ettearvamatus... Märgid kiinduva iseloomuga, ent siiski iseteadlikust lemmikust on juba olemas, valmis kohe-kohe õide puhkema. Kuna inimene vastutab oma lemmiku tervise ja heaolu eest, peab just tema kõige paremini tundma oma kassipoja tegelikke vajadusi, mille seas toitumine on üks tähtsamaid elemente.

  • facebook