Elu koos kassiga

Ülekaalulisuse ennetamine

Ettevaatust!

Kass peaks oma toidukoguseid oma vajaduste järgi reguleerima. Ometi esineb 25-40%-l erinevates riikides loomaarstide uuritud kassidel märke ülekaalulisusest. Seega tasub ettevaatlik olla ja anda kassile mõõduka energiasisaldusega Health Nutrition sarja toitu.

Tubaste kasside puhul on ülekaalulisus üha kasvav probleem.

Selle põhjus peitub mitmetes tegurites – kass on muutunud linnaloomaks, ta kastreeritakse/steriliseeritakse, ta saab õues käia vähe või üldse mitte ja kõige selle tulemusel muutub ka kassi energiavajadus. Õues käiv 4-kilone kass vajab ligikaudu 300 kcal/päevas, samas kui toakassi energiavajadus on kõigest 200 kcal/päevas, s.t kolmandiku võrra väiksem.
Veelgi enam – väheliikuv kass, kellele antakse kõrge rasva- ja energiasisaldusega toitu, suudab oma toidutarbimist vähem reguleerida.

Lisaks kassi kaunile figuurile kannatab ka tema tervis. Ülekaalulisus on varajane märk ähvardavast rasvtõvest ja seda seostatakse ka mitmete muude võimalike haigustega, nagu näiteks diabeet, kusekivid, liigesevalu, nahaprobleemid jne...

Kuidas kassi ülekaalulisust tuvastada?

Märke ülekaalulisusest saab hinnata ka ilma kassi kaalumata – selleks piisab tema paitamisest ja hoolikast jälgimisest.

Kassi ribid ja selgroog ei tohiks olla nähtaval, kuid peaksid katsumisel tunda olema. Kassi külje pealt või ülevalt vaadates peaks tema vöökoht olema selgelt eristatav ja kõht ei tohiks rippuda. Kui kassi kõht näib väljaveninud ja peate ribide katsumiseks sõrmedega suruma, tuleb kiiresti tegutsema hakata!

Üldiselt saavutab enamik kasse oma ideaalkaalu kasvuperioodi lõpus, s.t 8. ja 12. elukuu vahel. See kaal on väga hea võrdluspunkt kassi ülejäänud eluks, sest just seda kaalu peaksite säilitama, olenemata kassi eluviisist.

Soodustavad tegurid

Ülekaalulisust esineb palju sagedamini väheaktiivsete kasside seas, võrreldes kassidega, kes saavad ka õues käia. Õues käiv hästi toidetud kass võib vähemalt neli tundi päevas jahti pidada. See näitab, kui tähtis on tagada tubasele kassile võimalus harrastada loomulikke ja tema jahiinstinktiga seotud tegevusi, nagu näiteks mängimine, ronimine või hüppamine...

Igavus on üks ülekaalulisuse parimaid sõpru! Ülekaalulisuse ohtu aitavad ennetada ronimispuu, mänguasjad ja igapäevane tähelepanu kombineerituna tubasele kassile mõeldud Health Nutrition sarja toiduga. Maiused tuleks lihtsalt ära keelata, v.a juhul kui need vastavad kassi toitainevajadustele ning on tema igapäevase toidukoguse sisse arvestatud.

Tubane elu käib tihti käsikäes kastreerimise/steriliseerimisega. Kassi päevane toidukogus võib väga kiiresti kasvada lausa 20% võrra, kuigi tema energiavajadus väheneb ligi 30%. Nii suureneb ka ülekaalulisuse oht. Kastreeritud/steriliseeritud kassi kaalu jälgimine ning talle tema uuele energiavajadusele vastava Health Nutrition sarja toidu andmine aitavad teda ideaalkaalus hoida.

  • facebook