Elu koos koeraga

Koera toitmine

Igal koeral oma toitumisprogramm

Koera ja inimese toitainevajadus on erinev. Seetõttu ei mõju „oma peremehe“ moodi söömine koerale hästi. Koera päevane toiduratsioon peaks sisaldama tasakaalustatult kõiki tema tervisele vajalikke toitaineid, võttes samas arvesse ka tema eripärasid, s.t tõugu, suurust, vanust ja füüsilist aktiivsust. Health Nutrition sarja tooted on suunatud just sellise tasakaalu saavutamisele, mis vastaks võimalikult täpselt iga looma spetsiifilistele ja ainulaadsetele vajadustele.

Erinevalt inimesest, kes on kõigesööja ja kelle keha on kohanenud erinevate toiduainetega nagu liha, köögi- ja puuviljad, on koeral väga piiratud, ligi 1000 korda tundlikum soolestiku mikrokliima. Just sel ja paljudel teistelgi põhjustel on väga ekslik arvata, et koer võib süüa inimesega sama toitu.

Koerale antav toit peab liialdamata ega koonerdamata rahuldama kõik tema vajadused, et koer oleks elu lõpuni heas vormis ja energiline. Health Nutrition sarja tooted aitavad koera toitainevajaduse rahuldada vastavalt tema suurusele, vanusele, füsioloogilisele seisundile (kastreerimata/steriliseerimata või kastreeritud/steriliseeritud) ja füüsilisele aktiivsusele, arvestades seejuures ka igale koeratõule spetsiifiliste eripäradega. Maailmas on ligi 400 koeratõugu ja need kõik on erinevad.

Vastavalt koera suurusele

Koeratõugude kaalu ja suuruse erinevused on ühed suurimatest erinevustest loomakuningriigis. Näiteks kaalub chihuahua 1 kg, ent bernhardiin temast kuni 100 kg rohkem, s.t kaalude suhe on üks sajale. Selline erinevus tingib omakorda erinevused koerte morfoloogias, füsioloogias, ainevahetuses ja käitumises, mis mõjutab oluliselt ka looma tervist ja toitumist. Mida rohkem täiskasvanud koer kaalub, seda väiksem on tema energiavajadus kilogrammi kohta. Seetõttu peaks väiksemat tõugu koer saama kõrgema energia- (ja rasva-)sisaldusega toitu kui keskmise suurusega koer. Suurt tõugu koerte puhul võimaldab suurem energiatihedus tema toidukoguseid vähendada ja seega ka piiratumat seedimisvõimet kompenseerida. Energiasisalduse tõus toob kaasa ka proteiinide, mineraalainete ja vitamiinide sisalduse tõusu... Mis puutub toidupalade suurusesse ja tekstuuri, siis need peaksid sobima koera lõugade suuruse, kuju ja tugevusega, et soodustada korralikku haaramisvõimet ilma toitu raiskamata ja närimist hõlbustada.

Vastavalt koera tõule

Iga tõug on omamoodi: karvkatte eripärad, toitumiskäitumine, seedeelundkonna või liigeste tundlikkus, energiavajadus...

Royal Canini eksperdid teevad pidevat koostööd tõuaretajate, loomaarstide, teadlaste ja loomade toitumisekspertidega, et pidevalt oma teadmisi koeratõugude kohta täiendada. Toitumisteadus areneb sama kiiresti kui näiteks tehnikamaailm. Seda toetavad mitmete aastate jooksul välja töötatud uuendused, mille eesmärk on ikka ja alati kindlaks teha koeratõugude täpsed toitainevajadused.

Bokserid ja labradori retriiverid on enam-vähem ühesuurused, kuid nende toitainevajadused erinevad kui öö ja päev. Seetõttu ei saa neile anda sama toitu, vaid hoopis vastupidi:

  • bokser on suurepärane sportlane, kelle lihased ja süda saavad palju koormust, mis omakorda põletab palju kaloreid – seega ähvardab ülekaalulisuse oht boksereid haruharva;
  • labradori retriiver on raske kondi ja apla loomusega koer, kes kogub kergesti kaalu ja kellel on paljude rasunäärmetega tundlik nahk.

Viimaste aastate jooksul toimunud areng teadmistes koeratõugude ja nende eripärade kohta on aidanud toitaineid ja nende eeliseid koeratoidus paremini kontrollida.

Vastavalt koera füüsilisele aktiivsusele

Töötava koera (nt jahi- või päästekoer) toitainevajadus ei ole sama, mis kaks korda päevas rihma otsas jalutaval linnakoeral. Fakt on see, et ka sama tõu raames võib meistertöötajate ja meisteriluduste vahel laiutada suur erinevus. See ei ole mitte moe, vaid spetsialiseerumise küsimus.

Kutsikaid ootav emane koer vajab juba tiinuse 6. nädalal rohkem proteiine, energiat ja mineraalaineid. Seejärel põhjustab imetamine koera toitainevajaduse olulise tõusu ja seda just piima erakordselt rikkaliku toitainesisalduse ja antud piima koguse tõttu. Kuus kutsikat sünnitanud 25-kilogrammine emane koer saavutab maksimaalse piimatootmise, s.t 2 liitrit päevas, kui tema kutsikad on umbes 3-nädalased. Ainult kindel dieet võimaldab tema toitainevajaduse täielikult rahuldada.

Vastavalt koera eluviisile

Teatud koerad, eriti väikest tõugu koerad, elavad põhiliselt linnakeskkonnas, s.t nad on tubased koerad. Selliste koerte kaalule tuleb erilist tähelepanu pöörata. Neil on vähe võimalusi oma energiat kulutada ja nad on oma omanikku äärmiselt kiindunud. Kui viimasele meeldib veel oma sõbrakest päeva jooksul maiustega „hellitada“, võib see kaasa tuua toitainete tasakaalu paigastnihkumise. Tubastele MINI-koertele sobiv Health Nutrition sarja toit, mida serveeritakse õigetes kogustes, võimaldab ülekaalulisust ennetada ja head vormi säilitada. Maiustest tuleks pigem loobuda, välja arvatud juhul kui need vastavad koera toitumisvajadustele ja on tema päevasesse toiduratsiooni sisse arvestatud.

Vastavalt koera vanusele

Enne seda, kui koera hakatakse juba eakaks pidama, jõuab ta täiskasvanuea etappi, kus vananemismärgid veel välja ei paista. Sellel eluetapil sobib koerale hästi vananemist pärssiv Health Nutrition tootesarja Mature toit, mis aitab koera elujõulisust säilitada ja rakkude vananemise mõjude vastu võidelda.

Koera saab vanaks pidada siis, kui ta on läbinud juba 75 kuni 80% oma oodatavast elueast. Spetsiaalsed Health Nutrition sarja tooted aitavad ennetada mitmeid vananemisega kaasnevaid kroonilisi haiguseid või piirata kliiniliste sümptomite ilmnemist. Vitamiinid E ja C, tauriin, luteiin ja beetakaroteenid tõstavad õigetes kogustes manustatuna vana koera loomulikku kaitsevõimet. Hädavajalikud rasvhapped kalaõlis (oomega-3) ja kurgirohus (oomega-6) aitavad säilitada naha ja kasuka head seisukorda.

Eakad koerad ei moodusta ühtset kategooriat. Hea tervisega eaka koera toitumisprogramm peaks erinema haiglase eaka koera omast. Kindlasti ei pääse mööda regulaarsetest tervisekontrollidest loomaarsti juures. Tervisekontrollide eesmärk on tuvastada võimalikud neerude, südame jne häired juba võimalikult varakult.

 

  • facebook