Avaleht Kutsikas ja koer Koer Kasulik informatsioon Kas mõtlete oma koera kastreerimisele/steriliseerimisele?

Kasulik informatsioon

See on mitmel moel looma käitumisele ja tervisele kasulik.

Muutused seksuaalkäitumises

Umbes kaks korda aastas, kui emastel koertel on jooksuaeg, tõmbab emaseid ja isaseid tugevalt üksteise poole ning nad näitavad üles tõelist leidlikkust, et kokku saada ja paarituda. Sellise käitumise tõenäoline tulemus on soovimatu tiinus. Statistika järgi suureneb jooksuajal ka hulkuma minevate ja autoõnnetusse sattunud koerte arv.

Emase koera steriliseerimine lõpetab tema jooksuajad ja välistab seega poegade saamise. Pidage meeles, et mõnel emasel koeral võib olla üle 10 kutsika!

Kastreeritud isastele koertele ümbritsevad jooksuajaga emased enam huvi ei paku ning nad märgistavad vähem oma territooriumi.

 

Vaieldamatu kasu teie koera tervisele:

• Kastreerimine/streriliseerimine hoiab edukalt ära suguelundite haiguseid, nagu näiteks munandi-, eesnäärme- või munasarjakasvajaid ning „valetiinust“. Emaste koerte puberteedieelne steriliseerimine välistab ka piimanäärme kasvajate (1) tekke, mis on 6% juhtudest surmavad (2).

 

Seega kastreerimine/steriliseerimine nii ennetab kui ravib erinevaid haiguseid, sest mõnedel juhtudel, näiteks püometra (emastel koertel sageli esinev emakapõletik), munandikasvaja või eesnäärme hüperplaasia (väga sage eakatel koertel) puhul, kasutatakse seda valikulise ravimeetodina. Teie loomaarst võib koera kastreerimist/steriliseerimist soovitada ka muudel põhjustel.

Lisaks vähendab isaste koerte kastreerimine nende agressiivsust teiste isaste koerte suhtes (3), territooriumi uriiniga märgistamist, jala „kargamist“ ja hulkumist.

 

 

 

Allikad: Royal Canin Vet Neutered brošüür “Hoidke oma kastreeritud/steriliseeritud koera tervist” – 2010

 

Viited:

(1) Ferguson HR. Canine mammary gland tumours. Vet Clin North Am Small Anim Pract 1985; 15(3): 501-11.

(2) Egenvall A, Bonnett BN, Ohagen P et al. Incidence and survival after mammary tumours in a population of over

80,000 insured female dogs in Sweden from 1995 to 2002. Prev Vet Med 2005; 69 (1-2): 109-27.

(3) NeilsonJC, Eckstein RA, Hart BL. Effect of castration on problem behaviours in male dogs with reference to age and duration of behaviour. JAVMA 1997; 211(2): 180-2.

  • facebook