Küpsiste sätted Hügieen ja hooldus - Royal Canin

Elu koos kutsikaga

Hügieen ja hooldus

Lihtsad toimingud

Kutsika eest hoolitsemine hõlmab mõningaid toiminguid, mille regulaarne jätkamine terve tema elu jooksul tagab koera hea hügieeni ja aitab teil avastada ebatavalisi märke, mis võivad mõnele haigusseisundile viidata.

Kohustuslikud jalutuskäigud

Jalutuskäigud on hädavajalikud kutsika heaolu tagamiseks, mitte üksnes talle puhtusepidamise õpetamiseks . Koer on seltskondlik loom, kes peab teiste elusolenditega kohtuma ja oma territooriumi avastama. Olenemata sellest, kas koer elab korteris või eramajas, ei piisa talle 5-minutilisest jalutuskäigust hommikuti ja õhtuti või isegi elamisest aiaga piiratud territooriumil. Noor koer vajab palju lühikesi jalutuskäike kohtades, mis tema jaoks ohtlikud ei ole. Rihma otsas jalutamist ja tagasikutsumist, et kutsikas tuleks vastuvaidlemata teie kõrvale tagasi, tuleks õppida juba väga varases eas. Rihmata saab koeraga jalutada ainult suurtel väljadel ja maapiirkondades.

Kutsika igapäevane hooldus

Kutsika nina

Kutsika nina peaks alati olema niiske ja jahe. Siiski võib nina magamise ajal kuivaks muutuda. Sellisel juhul tuleb seda pärast kutsika ärkamist niisutada. Mis tahes koorikute, lõhede, tugevate või limasmädaste eritiste esinemine on märk võimalikest haigustest, mida loomaarst kontrollima peab.

Kutsika põsed

Kutsika põsed peaksid olema puhtad ja suhteliselt pingul. Sõltuvalt kutsika tõust võivad põsed ka ripneda. Sellisel juhul peaksite olema valvas lõhede ja punaste laikude suhtes.

Kutsika hambad

Kutsika hambad peaksid olema valged ja igemed roosad – punetus hammaste piiril ei ole normaalne nähe ja viitab valulikule põletikule, mis võib koeral ka isukaotust põhjustada. Peaksite oma kutsikat juba väga varasest east peale harjutama suuõõne kontrollimise ning hambapesuga spetsiaalselt tema jaoks mõeldud hambaharja ja -pastaga. Seda tõhusat meetodit hambakivi ennetamiseks tuleks rakendada iga päev. Samuti on olemas spetsiaalsed hambaid hooldavad kuivtoidud ja nn „närimismaiused“, mis on igapäevase kasutamise korral üsnagi tõhusad.

Kutsika silmad

Kutsika silmad peaksid olema säravad ja niisked ning silma limaskest roosa. Silma sisenurgas ei tohiks olla mingeid eritisi.

Kutsika kõrvad

Lontis kõrvu tuleb tihedamini kontrollida – paraku sulgeb kõrvalest väliskuulmekanali ning ei võimalda seega kuulmekanali piisavat ventilatsiooni. Lontis kõrvu võib puhastada 1-2 korda nädalas ja kikkis kõrvu iga kahe nädala tagant. Puhastamiseks peaksite kasutama koera kõrvadele sobivat lahust. Toimige järgmiselt: lükake pudeli ots ettevaatlikult kuulmekanalisse (kuulmekile läbitorkamise oht puudub, kuna kuulmekanal on L-kujuline) ja tilgutage toodet kõrva. Seejärel võtke ots välja ja masseerige kõrva alumist osa 30 sekundit. Lõpuks tuleb väliskuulmekanal vatitupsu või marlilapiga kuivaks pühkida, ilma seda kõrva sisse surumata.

Kutsika genitaalid ja pärak

Nii isaste kui emaste koerte genitaalide regulaarne kontrollimine võimaldab ka nende puhtuse tagada – mis tahes eritiste esinemise korral tuleb kutsikas loomaarsti juurde kontrolli viia. Kutsika pärak peaks olema puhas ning seal ei tohiks olla märke kõhulahtisusest.

Kutsika käpad ja küüned

Peaksite regulaarselt kontrollima, et kutsika käpapadjanditel ei oleks mingeid vigastusi ja et neisse ei oleks jalutamise ajal pisikesi ogasid kinni jäänud.

Koeral on kahte tüüpi küüned: lisavarvaste küüned ja tavalised varbaküüned. Need kasvavad pidevalt, ent koera normaalne aktiivsus peaks tagama küünte piisava kulumise.

Kutsika kasukas

Kutsika kasuka hooldus erineb sõltuvalt karvkatte tüübist. Korralik karvahooldus peaks hõlmama järgmist: väga lühikese karva puhul kord nädalas kummiharjaga harjamine; lühikese ja karmi karva puhul kraasijaga vastukarva harjamine ja seejärel harjasharjaga piki karvakasvu suunda tõmbamine; pika karva puhul pusade ettevaatlik lahtiharutamine ja karva harjamine iga päev.

Suvisel ajal, kui teie koer on jões või merevees suplemas käinud, peaksite ta puhta veega üle loputama, et niimoodi karvast eemaldada kõik koera nahka ärritada võivad osakesed. Karva tekstuurist sõltuvalt on kodus vannitamise sagedus erinev. Väga lühikese karvaga koeri võib pesta kaks korda aastas ja pikakarvalisi koeri umbes iga kolme kuu tagant. Kui koer vannitamisega juba noores eas ära harjub, võtab ta seda ka edaspidi üsna rahulikult. Koera võib ka õues pesta, kui ilm lubab. Vannis peate kasutama libisemiskindlat matti ja leiget vett. Koera karv peaks olema eelnevalt pusadest lahti harutatud ja pesemisel tohiks kasutada ainult spetsiaalset koertešampooni ja leiget vett.

Vaktsineerimine

Koerte katk, koerte parvoviroos, marutõbi, leptospiroos, nakkuslik hepatiit… Kutsikat ohustavad mitmed surmavad haigused, kui emalt saadud antikehad teda enam ei kaitse. Seega on äärmiselt tähtis kinni pidada tema vaktsineerimiskavast, kaasa arvatud kordusvaktsineerimiste ajakavast. Seejuures on väga oluline ka põhjalik järelkontroll loomaarsti juures.

Väline ja sisemine parasiiditõrje

Kirbud ja puugid ilmuvad regulaarselt ning eriti kevadisel ajal. Nende vastu on saadaval mitmesugused tooted: pihustatavad vahendid, täpilahused, kaelarihmad. Need aitavad tõhusalt võidelda parasiitide kahjuliku mõju vastu looma tervisele, mis võib ka inimese tervist mõjutada. Ussitõrjet tuleks kutsikale teha süstemaatiliselt ja regulaarselt loomaarsti antud juhiste järgi, sest sobiva toote valik sõltub muude kriteeriumide hulgas ka näiteks looma suurusest, vanusest ja eluviisist.

  • facebook