Küpsiste sätted Kutsika õpetamine - Royal Canin

Elu koos kutsikaga

Kutsika õpetamine

Põhireeglid

Kui inimene võtab omale kaaslaseks koera, on ta kohustatud lisaks vaktsineerimisele ja muudele igapäevastele tegevustele ka oma koera välja õpetama. Koera korralik õpetamine tagab selle, et loom, tema omanik ja ka teised pereliikmed saavad üksmeelselt koos elada. Lisaks aitab see koeral ülejäänud ühiskonda integreeruda. Kutsika õpetamine peaks algama õigel ajal, mil tema õppimisvõime on optimaalne. 

Kutsika õpetamine toimub samm-sammult. Kutsika keskendumisvõime on piiratud – kui harjutused kestavad liiga kaua, riskite kutsika ülekoormamisega.

Motivatsioon

Kutsika õpetamise edukus sõltub ühtviisi naudingust ja rangusest. Kutsikale meeldib mängida ja seda tuleks ära kasutada, et panna ta sundimata lühikesi harjutusi sooritama. Mängimise kõrval, mis võimaldab koera õpetada nii talle kui peremehele meeldivate tegevuste teel, ei tohiks õppimisprotsessi käigus tähelepanuta jätta ka kutsika soovi oma peremehe kiindumus saavutada ja teda rõõmustada. Samas ei tohi mitte mingil juhul unustada rangust, mis peab kutsika puhul olema kuldne reegel – teda ei tohiks kohelda inimesena, vaid ikkagi loomana.

Tähendusrikas preemia

Premeerimine tõstab kutsika motivatsiooni ja hõlbustab treeningute läbiviimist. Selleks, et preemia oleks tõhus, peab see koerale midagi tähendama – s.t peremees peab koera vastavalt harjutuse edukusele paitamise ja sooja hääletooniga õnnitlema. Teisalt tuleks koera iga ulaka või ebasoovitava käitumise eest noomitusega karistada, kuid seda tohiks teha üksnes juhul, kui koer pahandusega otseselt vahele jääb. Ei tohi unustada, et positiivsete emotsioonide andmine (s.t premeerimise eelistamine) on palju tõhusam kui negatiivsed emotsioonid (s.t noomimise eelistamine).

Keel

Keelekasutust tuleb kohandada vastavalt loomale. Koera puhul tuleb kasutada lihtsaid ja lühikesi käsklusi, mida tuleb tihti ka korrata. Koer mõistab paremini sõnadega kaasnevat hääletooni kui sõnade tegelikku tähendust. Seega peaks kasutatav hääletoon muutuma vastavalt sellele, kas esitate käsklust, premeerite või noomite koera. Erinevad liigutused on samuti tõhus vahend koeraga suhtlemiseks.

Kutsikale tema nime õpetamine

Kutsikas peaks esimese asjana selgeks õppima oma nime. Juba esimesel päeval uues kodus peaks kutsika nime ütlemisele järgnema meeldiv moment, mis julgustaks teda käsklusi täitma.

„Ei!“

Niipea kui kutsikas oma uude koju saabub, tuleb talle selgeks teha sõna „ei“ tähendus.

  • Sõna „ei“ tuleb seostada kõigi keelatud asjadega, mis iganes need ka on.
  • „Ei!“ peaks olema kategooriline ja öeldud kindlal ning üheselt mõistetaval hääletoonil, kui näete kutsikat tegemas midagi keelatut.
  • Õppimisprotsessi alguses võite kutsika käega eemale lükata ja samal ajal öelda: „Ei!“. Mõne aja pärast piisab lihtsalt kindlal hääletoonil „ei!“ ütlemisest.

Puhtusepidamise õpetamine

Uude koju saabuv kutsikas ei oska tavaliselt veel puhtust pidada, välja arvatud oma magamiskohas. Kui kutsikas on peremehe äraolekul kodus pahandust teinud, on temaga pahandamine mõttetu. Noomimine on tõhus ainult siis, kui kutsikat kohe karistatakse. Selleks, et kutsikas õpiks korralikult puhtust pidama, tuleb ta õue viia iga kahe tunni tagant ja kindlasti pärast iga söögikorda.

Kolm põhilist käsklust: seisa, istu, lama

Koerale käskluste õpetamisel tuleb olla järjepidev. Seda, mis ühel päeval keelatud, ei tohiks järgmisel päeval lubada ka ükski teine pereliige. Kolme põhilist käsklust harjutatakse kutsikaga, kui ta on rihma otsas.

Rihmaga jalutamine

Jalutusrihm on kontrollivahend – see peaks kutsikale näitama, et on aeg jalutama minna, ja seega teda rõõmustama. Rihma ei tohi kasutada kutsika karistamiseks. Nagu puhtusepidamise õpetamine on ka rihma otsas jalutamise õpetamine seda lihtsam, mida varem sellega algust tehakse. Selleks, et kutsikas harjuks kaelarihma kandma, algab rihma otsas jalutamine kodus, mitu korda päevas ja alati lühikeste jalutuskäikude kaupa. Kui kutsikas rihma sikutab, peate ütlema „Ei!“ ja samal ajal rihma järsult tõmbama.

Tagasikutsumine

Tagasikutsumise eesmärk on koer enda juurde kutsuda, et teda paitada või talle maiust anda. Tagasikutsumine peab koera jaoks seostuma positiivse emotsiooniga, kuid nõuab siiski parajat rangust. Peaksite alustama nii, et seostate tagasikutsumist kutsikale tema toidu andmisega, liikudes seejärel majast väliskeskkonda. Kui kutsikas ei allu käsklusele „Siia!“, minge vastassuunda ja peitke end ära – see ajab kutsika ärevile ja ta tuleb kiiresti tagasi!

Maiused ja toidukorrad

Kutsikale maiuste ja toidujääkide andmine ajab sassi toitainete tasakaalu, mille tagab kutsikale antav täistoit. Mis veelgi olulisem – kui maiuseid antakse regulaarselt või liiga tihti, võib see kaasa aidata koera kaalutõusule ja tema tervist kahjustada. Lisaks peaksid toidukorrad lähtuma hea käitumise reeglitest, mille järgimine hoiab ära lubamatu käitumise.

  • Kuni 6-kuusel kutsikal peaks päevas olema kolm toidukorda, sealt edasi kasvuperioodi lõpuni kaks toidukorda päevas.
  • Kutsikale peaks süüa andma kindlatel kellaaegadel samast puhtast kausist ja samas kohas, nii et toidukauss on täis ja värske vesi alati saadaval.
  • Kutsikas tuleks söömise ajaks üksi jätta ja talle ei tohi kunagi toidupalasid anda, kui ise parajasti laua taga einestate.

Vaadake ka koeraomaniku Kümmet Käsku

Koertekoolituskeskuses saab kutsikas teiste omavanuste koertega kohtuda, mis vähendab tema hirmu või agressiivsust oma liigikaaslaste suhtes. Koeraomaniku jaoks tagab koertekoolitus õigete õpetamismeetodite praktiseerimise ning võimaluse oma koeraga toredalt ja kasulikult aega veeta. 

Videod

Kutsika esimesed sammud uues kodus

Kutsika toetamiseks tema uues elukeskkonnas on mõned põhilised reeglid ja näpunäited. Need aitavad parimal viisil kutsika õppimisprotsessi ja perekonnaringi integreerumist toetada ning talle ka tervislikuks kasvamiseks vajaliku hoolduse tagada.

Fotod

  • facebook