Küpsiste sätted Kasvukõver - Royal Canin

Kasvuperiood – kõige olulisem periood koera elus

Kasvukõver

Iga koer kasvab erinevalt

Olgu kutsikas väikest, keskmist, suurt või väga suurt – kõik kutsikad ei kasva ühtemoodi. Kasvukõverate abil saab jälgida õiget kasvutrendi, mis on eriti oluline, kuna see ei ole kasvuperioodi jooksul sugugi ühtlane.

Kõige tähtsam periood koera elus ehk kasvuperiood määrab ära nii koera loomuse täiskasvanuna kui ka tema morfoloogia ja kehakuju harmoonilisuse.

Kaalukõverad

Tegemaks kindlaks, kas kutsika kasv on normaalne või mitte, on loomaarsti käsutuses mitmed kasulikud vahendid – nimelt keskmist kasvu näitavad kasvukõverad nii isaste kui emaste koerte jaoks. Nende abil saab kontrollida koera kaalutõusu sünnist saati ja läbi kogu täiskasvanuea. Päevane kaalutõus (Daily Weight Gain  ehk DWG) suureneb pärast sündi, kuni jõuab varieeruva pikkusega ühtlasele tasemele ning väheneb seejärel täiseale lähenemisel (täiskasvanuiga ja -kaal). Kuigi kutsikate kaal tõuseb esimestel elunädalatel tavaliselt väga kiiresti (s.t 5 kuni 10% päevas), näitab teatud tõugude kasvukõverate põhjalik võrdlus, et väiksemat tõugu koerad, kes kasvavad aeglaselt ja väga varakult, on juba sündides üsna kogukad ning on võõrutamise ajaks oma täiskasvanusuuruse saavutanud. Teisisõnu tähendab see avastus, et väikesekasvuline kutsikas on sündides „rohkem arenenud“ kui keskmise suurusega kutsikas, rääkimata suurt tõugu kutsikast. Teisest küljest on suurt tõugu kutsikatel suhteliselt väike sünnikaal, ent sellele järgneb kiire ja järjepidev kasv.

Significant differences in precocity according to breeds

Koeratõugude erinevusi võib täheldada juba kutsikate sünnihetkel. Näiteks sünnitab kääbuspuudel 1-3 kutsikat, kellest kõik kaaluvad 150-200 grammi. Newfoundlandi koer sünnitab 8-10 kutsikat ja nende sünnikaal jääb 600-700 grammi vahele. Kuigi väga suurt tõugu koer kaalub 25 korda rohkem kui väikest tõugu koer, on nende kutsikate sünnikaalude suhe üksnes üks kuuele. Niisiis peavad erinevat tõugu kutsikad täiskasvanud koera suurusesse ja kaalu jõudmiseks läbi tegema üsnagi erineva arengu. Seega:

  • väikest tõugu kutsikas saavutab poole täiskasvanud koera kaalust umbes 3. elukuuks, suurt tõugu kutsikas seevastu alles 5. kuni 6. elukuu paiku;
  • kääbuspuudel jõuab täiskasvanukaalu umbes 8-kuusena – selleks hetkeks on tema sünnikaal kasvanud 20 korda. Newfoundlandi koer aga kasvab lausa 18. kuni 24. elukuuni, kuni tema sünnikaal on tõusnud ligikaudu 100 korda!

Nende kasvu ja bioloogilise käitumisega seotud erinevuste mõistmine kutsika kasvuperioodil on ülimalt oluline. See selgitab täpselt ära, miks tuleb harmoonilise kasvu tagamiseks Health Nutrition sarja toodete seast sobivaim välja valida mitte üksnes kutsika vanuse, aga ka tema suuruse ja tõu järgi.

  • facebook