Kasvuperiood – kõige olulisem periood koera elus

Võõrutusperiood

Sünnist võõrutamiseni

Pimeda ja kurdina sündivale kutsikale piisab paarist nädalast, et perekonnahierarhias oma koht sisse võtta. See erineb ta ema ja õdede-vendade positsioonist ja toimub siis, kui kutsikas on hästi sotsialiseeritud ja võõrutatud. 

Poegimine

Poegimine toimub pärast tiinusperioodi, mis kestab keskmiselt 63 päeva. Nädal enne poegimist hakkab emaskoer pesa tegemiseks mitmesuguseid esemeid koguma, vaiksemat kohta otsima või hoopis vastupidiselt oma peremehe lähedusse hoidma. Lootekotis kutsikas sünnib kuni 12 tundi pärast lootevete eraldumist. Kui lootekest ei ole katki rebenenud, lõhub selle tavaliselt koeraema poegimisele järgneva minuti aja jooksul. Ta hammustab läbi nabanööri ja lakub vastsündinud kutsika rindkeret, et niimoodi tema esimesi hingetõmbeid stimuleerida. Seejärel sünnivad paariminutiliste kuni pooletunniste intervallide tagant järgmised kutsikad.

Kutsika närvisüsteem ei ole sündides veel välja arenenud. Ta sünnib kurdi ja pimedana, tal on väga nõrk maitsmismeel ja välja arenemata närvisüsteem. Sellest tulenevalt ei suuda kutsika närvisüsteem impulsse kiiresti edasi anda ja nii ei tee kutsikas ka kiireid liigutusi. Koeraema lükkab kutsikad oma nisade poole, et nad sealt ternespiima imeksid. Esimene rinnapiim on kutsikate jaoks hädavajalik, kuna annab neile immuunsuse. Lisaks kõrgele toitainete sisaldusele – ternespiim sisaldab palju rohkem proteiine kui tavaline piim – annab see kutsikatele ka 95% antikehadest, mis on vajalikud nende kaitsmiseks nakkuste eest. Seega annab ema oma „immunoloogilise mälu“ passiivselt kutsikatele edasi. Ternespiimast saadavate antikehade kaitsevõime kestab 5-7 nädalat ja sealt edasi suudavad kutsikad end juba ise nakkushaiguste vastu kaitsta.

Esimesed elupäevad

Esimestel elunädalatel hoolitseb kutsikate eest nende ema. Ta lakub kutsikate alakeha, mis on hädavajalik nende roojamis- ja urineerimisreflekside stimuleerimiseks. Kutsikad imevad emapiima umbes 20 korda päevas. Nad reageerivad ainult kompimisstiimulitele ja liiguvad soojusallika ehk oma ema poole roomates. Kutsikate silmad avanevad 10. ja 15. elupäeva vahel. Piimahambad hakkavad lõikuma alates 20. elupäevast.

Umbes 4. elunädala paiku hakkavad kutsikad kuulma, s.t helidele reageerima. See tähistab avastamisperioodi algust, mil kutsikad hakkavad mängima, kiinduvad oma emasse ja tunnevad oma õed-vennad ära. Siis saab koerakasvataja hakata ära kasutama ärkveloleku hetki, et kutsikaid nendega mängides ja neid õrnalt puudutades tasapisi inimese lõhna ja lähedusega harjutada.

Sotsialiseerimisperiood kestab 3.-9. elunädalani. Sellel sotsiaalse eluga harjumise perioodil õpivad kutsikad tasapisi suhtlema ja omandavad seeläbi ka hierarhiatunnetuse, tõlgendades emalikku noomitust ning lõhna ja kehaasendiga seotud märguandeid. Sel eluperioodil omandavad kutsikad suurema osa oma tulevasest tasakaalukusest ja see eeldab ka nende kasvukeskkonna rikastamist. Kutsikas peab harjuma mitmete stiimulitega, millega ta elus kokku puutub – karjatused, müra, lõhnad... ja rahulikult tutvuma ka inimestega, kellega ta koos elama hakkab.

Võõrutamine

Koeraema imetab kutsikaid keskmiselt kuus nädalat, kusjuures piimaeritus on kõrgeim kolmanda nädala paiku. Sellel perioodil on tähtis emakoerale anda toitu, mis talle väga maitseb ja mille energiasisaldus kataks ära tema energiavajaduse, ent samas ei tohi koera ka üle toita. Toodetava piima kogust saab hinnata kutsikaid regulaarselt enne ja pärast söömist kaaludes. Niimoodi tuleb näiteks välja, et 32 kg kaaluv kaheksat kutsikat imetav labrador toodab oma pesakonna kasvatamiseks oma kaalust 2,4 korda rohkem piima!

Järgmiste nädalate jooksul hakkab koeraema oma üha väheneva piimatoodangu tõttu toitu taasväljutama, et niimoodi kutsikatele lisatoitu anda. Samal ajal hakkavad kutsikad ka oma ema toidukausi vastu üha suuremat huvi tundma. See tähistab võõrutusetapi algust, mis lõppeb 6. ja 8. elunädala vahel, kui kutsikad lähevad üle kasvutoidule. Nagu iga toitumisega seotud muutus, peab ka võõrutamine olema järkjärguline protsess, mis võimaldaks kutsikatel piimadieedilt tasapisi üle minna nende kasvuetapile vastavale tahkemale toidule. Kutsikate toitainevajadust võõrutamise ajal saab kvalitatiivselt võrrelda nende ema toitainevajadusega imetamisperioodi lõpus (s.t perioodil, mil ta taas oma energiavarusid täiendama hakkab) ja see lihtsustab koerakasvataja tööd oluliselt. Nii saab ta kutsikatele anda leige vee või piimalahusega segatuna sama Health Nutrition tootesarja toitu, mis on mõeldud emakoerale imetamisperioodil ja kutsikatele kasvuperioodil. Mida aeg edasi, seda vähem rehüdreeritud peab see kutsikate vajadusi ideaalselt kattev toit olema. Võõrutusperioodi lõpuks peaks seda toitu saama serveerida tavakujul, et siis üle minna võõrutamisjärgsele Health Nutrition tootesarja kasvutoidule.

Videod

Kutsika esimesed sammud

Kutsikas, kes oma peremeest juba usaldab ja temasse kiinduma hakkab, on valmis jagama ja vastu võtma kõike, mida ta omanikult saab. Kutsika vajaduste hea tundmine tema tervise säilitamiseks on inimese tähtsaim ülesanne. Korralik toitumine, mis aitab tervist ja kogu keha kaitsta ning haigusi ennetada, on kutsika elujõulisuse tagamises põhiline komponent. 

  • facebook