Küpsiste sätted Suurt tõugu kutsikad - Royal Canin

Kasvuperioodist täiskasvanuikka

Suurt tõugu kutsikad

MAXI-koerad

Suurt tõugu koerteks ehk MAXIdeks loetakse koerad, kelle kaal täiskasvanuna jääb 26 ja 44 kg vahele. MAXI-koerte hulka kuuluvad, teiste seas, ka suurepärased karja-, jälitus- ja päästekoerad ning nägemisvaegusega inimeste abikoerad, samuti ustavad kaaslased, kes on alati valmis oma peremeest sportlikes ettevõtmistes saatma. Nende koerte kasvu tuleks eriti tähelepanelikult jälgida. 

Valvekoerad nagu saksa lambakoer, otsingu- ja päästekoerad nagu belgia lambakoer malinois, lambakoerad nagu briard, abikoerad nagu kuldne retriiver – enamasti on suurtel koertel kindel funktsioon. Need võimsad, pühendunud, sitked ja erakordselt mitmekülgsed koerad suudavad elada ka linnakeskkonnas, kuid seda tingimusel, et nad saavad piisavalt õues liikuda. Nende koerte kasvuperiood kestab lausa 15 kuni 18 kuud. Suurt tõugu kutsikate seedimine on tihtipeale tundlikum kui väikest kasvu tõugude puhul.

Luustiku arengut tuleb jälgida

Esimesel eluaastal tõuseb suurt tõugu kutsika kehakaal üle 80 korra, samas kui väikest tõugu koera puhul, kelle täiskasvanukaal jääb alla 10 kg, kasvab sünnikaal üksnes 20 korda ja kasvuperiood lõppeb juba 10. elukuu paiku (Toy-tõugude nagu näiteks chihuahua puhul mõnikord isegi varem). Need erinevused selgitavad, miks luustiku väärarenguid esineb põhiliselt just suurt tõugu koertel, mis taaskord kinnitab toitumise tähtsust sellise koera kasvuperioodil. Proteiini- või kaltsiumipuudus võib mõjutada luuehitust. Samas võib liiga suure energiasisaldusega toit põhjustada varajast kaalutõusu, mis võib omakorda kaasa tuua luustiku arenguhäired või liigeste düsplaasia. Piiratud energiasisaldus koos õige toitainesisaldusega võimaldab kutsikate kasvamise kiirust paremini kontrollida ja seega ka riske vähendada.

Tundlikum seedeelundkond

Võõrutamise järel ei ole kutsika seedesüsteem veel täielikult välja arenenud. See ei ole veel valmis suuri toidukoguseid ega tärklist seedima. MAXI-kutsikate puhul põhjustavad nende anatoomia eripärad eriti kõrget tundlikkust. Nimelt on MAXI-kutsika seedetrakt proportsionaalselt väiksem kui väikese koera oma ja toit püsib käärsooles tunduvalt kauem, mille tulemuseks on kõrgem käärimistegevus ja kehvem roojamiskvaliteet. Optimaalse seedeohutuse tagab Health Nutrition sarja toode, mis sisaldab soolestiku mikrofloorat tasakaalus hoidvate toitainete kombinatsiooni, erinevaid kiudaineid (nt soolte läbitavust soodustavat teelehte) ja kergestiseeditavat proteiini. Mis veelgi olulisem – õige energiatarbimine tagab lihaste ja keha ühtlase arengu. Selline kõrge toiteväärtusega toit vastab MAXI-kutsikate kõrgetele nõudmistele, hoides samas ära ülekaalulisuse ning seega ka luude-liigeste väärarengute ohu.

Ei ülesöömisele!

Mõned suurte koerte omanikud mõtlevad, et kui nad oma looma üle toidavad, kasvab ta suuremaks. See ei ole nii! Sellisel juhul saavutab koer oma täiskasvanusuuruse (ja põhiliselt täiskasvanukaalu) lihtsalt kiiremini. Paraku ei ole selline varajane kasv kasulik, kuna sunnib koera veel välja arenemata luustiku liiga rasket tööd tegema, mis võib omakorda põhjustada luude ja liigeste väärarenguid. Üsna sageli annavad suurt või väga suurt tõugu koerte omanikud oma kutsikatele lisaks tavapärasele söögile ka kaltsiumirikkaid vahepalasid. Selline teguviis on õigustatud ainult siis, kui koer saab kodutoitu – s.t toitu, mis on valmistatud spetsiaalselt koerale ning koosneb lihast, köögiviljadest ja teistest tärkliserikastest toiduainetest.

Kui koera toidetakse spetsiaalse kasvutoiduga, mis sisaldab ka piisavalt kaltsiumi, ei ole selline kaltsiumilisa mitte üksnes mõttetu, vaid ka ohtlik. Suurt tõugu koerte kaltsiumivajadust käsitlevad uuringud on tõestanud, et üleliigne kaltsium võib luude kasvu mõjutada ning luude ja liigeste väärarenguid põhjustada.

  • facebook