Kasvuperioodist täiskasvanuikka

Väga suurt tõugu kutsikad

GIANT-koerad

Väga suurt tõugu koerad ehk GIANTid kaaluvad täiskasvanuna üle 45 kg. Selliseid ülisuuri koeri on kokku üle 25 tõu. Nende koerte pikka ja äärmiselt intensiivset kasvuperioodi tuleks luu- ja liigesteprobleemide tekke ennetamiseks väga põhjalikult jälgida, võttes samas arvesse ka nende madalat seedetaluvust.

Jahil kasutatav verekoer – jahikoer, rotveiler, mägikoer bernhardiin ja vetelpäästjate abiline Newfoundlandi koer on kõigest mõned nendest aukartust äratava suurusega tõugudest. Paraku kaasnevad aga nende hiiglaslike koerte kasvueripäradega ka mitmed nõrgad kohad.

Väga pika ja intensiivse kasvuperioodi kaks etappi

GIANT-tõugu kutsikas saavutab pool oma täiskasvanukaalust umbes 5-kuusena. 2. ja 8. elukuu vahel kasvab ta iga kahe nädalaga keskmiselt 2 cm. Kasvamine jätkub 18.-24. elukuuni. Selleks hetkeks on tema sünnikaal kasvanud 80-100 korda (võrreldes väikese tõu 20-30-kordse kaalutõusuga). Erinevalt väikest ja keskmist kasvu kutsikatest toimub hiiglaslike kutsikate võõrutamine kasvuperioodi kriitilisel hetkel, mil kutsika toitainevajadus on maksimaalne. 8. elukuuni kestev kasvuperioodi esimene etapp on väga silmatorkav ja äärmiselt kiire. See kattub suuresti ajaga, mil GIANT-kutsikas tugevdab oma immuunsüsteemi kaitsevõimet – see toimub 4. ja 12. elunädala vahel. 8. elukuust kuni 18.-24. kuuni arenevad palju aeglasema 2. kasvuetapi käigus välja kutsika lihased.

Toitainetesisaldust tuleb kohandada

toimuva 1. kasvuetapi jaoks välja töötatud Health Nutrition sarja toodetel on mõõdukas rasva- ja energiasisaldus, et koera kasvukiirust kontrollida ja liigset kaalutõusu ennetada, tagades samas koerale piisavad toidukogused. Selline kasvutoit sisaldab toitaineid, mis tugevdavad luid ja kaitsevad liigeseid, ning kutsika immuunsüsteemi kaitsevõimet toetavaid muid toimeaineid.

Peale 8. elukuud lõppeb luustiku riskiperiood – luude otstes olevad kõhred hakkavad luustuma. Luurakkude teke kõhredes lõppeb umbes 18. elukuu paiku. Seejärel jätkub kutsika kaalutõus. Tema lihased arenevad, kuid ta ei kasva enam eriti, kuna on saavutanud juba 90% oma täiskasvanukaalust. Selleks 2. etapiks sobiv Health Nutrition sarja kasvutoit sisaldab 1. etapi toidust rohkem energiat, jäädes siiski mõõdukuse piiridesse, et vältida liigsest kehakaalust tingitud koormust veel täielikult välja arenemata liigestele.

Olenemata sellest, kas GIANT-kutsikas on kasvuperioodi 1. või 2. etapis, on väga oluline arvestada tema seedetundlikkusega.

Tundlik seedesüsteem

GIANT-kutsikate seedesüsteem on palju tundlikum kui väiksematel kutsikatel. See tundlikkus tuleneb mitmetest anatoomilistest ja füsioloogilistest eripäradest. Kuna GIANT-kutsikate seedetrakt on proportsionaalselt väiksem kui väikeste koerte oma, on seedeprotsessi kestus pea kaks korda pikem. Selle tulemuseks on suurem käärimistegevus ning vedelavõitu ja mitte eriti konsistentne väljaheide. Spetsiaalne Health Nutrition tootesarja kasvutoit sisaldab kerge seeditavuse tagamiseks äärmiselt kõrgekvaliteedilist proteiini. Aktiivsed komponendid, mis rikastavad soolestiku mikrofloorat ja kaitsevad sealset limaskesta, koos seedeprotsessi kiirendava teelehega aitavad seedesüsteemi tundlikkust leevendada ja väljaheidete kvaliteeti parandada.

GIANT-kutsikale mõeldud Health Nutrition sarja tooted aitavad tal selle ülitähtsa eluperioodi kaks etappi tervislikult läbida, tagades seejuures maksimaalse seedeohutuse ja kontrollides kutsika kasvamise kiirust.

  • facebook