Küpsiste sätted Väikest tõugu kutsikad - Royal Canin

Kasvuperioodist täiskasvanuikka

Väikest tõugu kutsikad

MINI-koerad

Väikest tõugu koerad ehk MINId on sellised koerad, kelle kaal täiskasvanuna ei ületa 10 kg. Enamik neist on seltsikoerad, kuigi nad on sageli aretatud jahitõugudest (nt taksikoer). MINId elavad suurema osa ajast tubastes tingimustes ja neid jalutatakse tihtipeale linnakeskkonnas.

Väikest tõugu koerad arenevad kiiresti, 8. ja 10. elukuu vahel, ja nende keskmine eluiga on pikem kui suurt tõugu koertel. Väikest tõugu koerte kasvuperiood jääb esimese kuue elukuu sisse, mil MINI-kutsikas võtab päevas kaalus juurde keskmiselt 20 grammi. Selline lühike ja intensiivne kasv tingib mõned eripärad, millele tuleks tähelepanu pöörata. Eriti on need eripärad seotud hambumuse, seedimisvõime ja eluviisiga, mis võib kaasa aidata ülekaalulisuse tekkele.

Piima- ja jäävhambad

Teatud MINI-kutsikatel, nagu näiteks Yorkshire’i terjeril, on piimahambad väga pisikesed – neid on igemete pinnal vaid pisut näha. Kuigi 4.-6. elukuu paiku vahetavad jäävhambad piimahambad tasapisi välja, tuleb ka siis jälgida, et toidupalad nii suuruselt kui tekstuurilt koera hammastega sobiksid. Nimelt on ka MINI-koerte jäävhambad väga väikesed ja seetõttu tuleb neid hoolikalt jälgida. MINI-koertel on tõepoolest suurem soodumus suuõõneprobleemide esinemiseks. Nii hambakaare sisemise kui välimise külje kahjustused soodustavad hammaste kehva sulgumist, toidujääkide kogunemist hambakroonide vahele ja selle tulemusel ka bakterite vohamist.

Seedeelundkonna kõrge tundlikkus lühikese ja intensiivse kasvuperioodi ajal

Kutsika võime laktoosi seedida väheneb kogu võõrutusperioodi jooksul ja tasapisi omandab ta võime teraviljatärklist seedida. Kuigi kutsika seedimisvõime areneb kiiresti, kasutab 3-kuune kutsikas toidus sisalduvat proteiini, rasva, orgaanilisi aineid ja energiat palju halvemini ära kui täiskasvanud koer. Toidumuutus võimaldab üle minna Health Nutritioni sarja tootele, mis sobib koera lõugade ja hammaste suurusega, aitab tema loomulikku kaitsevõimet tugevdada, soodustab harmoonilist kasvu ning tagab seejuures ka optimaalse seeditavuse.

Varajane rasvkoe moodustumine

Kapriissusele kalduvate MINI-koerte isude rahuldamisel tuleb arvestada ka võimaliku kaalutõusuga.

Sünnihetkel moodustab väikest tõugu kutsika kaal 5% tema täiskasvanuea kaalust, s.t ta kaalub viis korda rohkem kui suurt tõugu kutsikas. MINI-kutsika sünnikaal kasvab 20 korda ja seda väga lühikese perioodi jooksul, saavutades maksimaalse intensiivsuse juba siis, kui kutsikas on alles 2-kuune. Toy-koerte (chihuahua, kääbusspits jne) puhul lõppeb kasvuperiood 8. elukuu paiku, teiste väikest tõugu koerte puhul umbes 10-kuusena.

Väga varajase kasvu tõttu algab MINI-koertel ka rasvkoe moodustumine väga varases eas. Kuna rasvkoe moodustumine sõltub otseselt tarbitud kalorite kogusest, tuleb MINI-kutsikate kaalutõusu äärmiselt hoolikalt jälgida ja seda eriti kastreeritud/steriliseeritud koerte puhul, kuna see suurendab kaalutõusu riski. MINI-kutsikatele sobiv ja soovitatud kogustes ette antav Health Nutrition sarja toode aitab seda ohtu ära hoida, tagades samas ka kutsika harmoonilise kasvu.

Maiuseid tohiks koerale anda ainult juhul, kui need vastavad toitumisnõuetele ja neid arvestatakse ka päevase toiduratsiooni kalkulatsioonis.

  • facebook