Toitumine

Kutsika toitmine

kutsika_toitmine_22

Foto: Royal Canin Estonia

Artikli autor: Anu Poopuu, Vilde tee loomakliiniku loomaarst

Täiskasvanud koeraks kasvamine on suur töö. See periood on kutsika elus üks olulisemaid, kuna täiskasvanud koeraks arenemine tähendab intensiivset kogu keha ülesehitamist ja n.ö. tööle häälestamist. Selleks vajab koerabeebi kvaliteetset toitu.
Kutsikat tuleks toita spetsiaalselt kutsikatele väljatöötatud tasakaalustatud toiduga.
Kasvaval koeral on täiskasvanud koerast kaks korda kõrgem energiavajadus ning palju kõrgem valkude, rasvade, mineraalainete, vitamiinide ja mikroelementide vajadus. Mida täpsemini arvestab  konkreetne toit kutsika kasvuetappi, tõu eripära ja suurust täiskasvanuna, seda parem on see kutsika arengule. Enamusel koeraomanikest puudub piisavalt teadmisi, et kodustest vahenditest ise tasakaalustatud menüüd koostada.
Kutsikaomanikuna tuleks toiduvalikul eelistada valmistoitu, mis on toodetud kõrgekvaliteedilistest ja kergesti seeduvatest koostisainetest, kuna noore koera seedetrakti töövõime on täiskasvanud koera omast madalam. Kvaliteetse toidu puhul on tagatud nii toidu hea seeduvus kui ka vajalikud toitained kutsika kehale. Kui validakutsika toitmiseks näiteks õige toode Royal Canini Health Nutrition sarja spetsiaalselt väga väikest, väikest, keskmist, suurt või ülisuurt kasvu koera kutsikatele, võib toidu valmistamisele kuluva aja rahuliku südamega investeerida hoopis sõbraga vahetusse tegelemisse.
Kutsikat tuleb toita mitu korda päevas jagades ettenähtud toidunormi mitmeks osaks, kuna kasvavad koerad vajavad süüa tihti ja mõõdukas koguses. Kutsika toidukordade arv sõltub vanusest ja kasvust. Esimesed juhtnöörid kutsika toitmise kohta tasub kindlasti küsida kasvatajalt või kutsika ema omanikult.
Üldine reegel on, et mida noorem koer, seda rohkem peab olema toidukordi. Umbes alates kuuendast elukuust võiks kutsikale süüa anda kaks korda päevas. Noortel kutsikatel tuleks toit söömise kergendamiseks, veesisalduse suurendamiseks ja paremaks seeduvuseks eelnevalt leotada.
Toitmisel on mõistlik sisse seada kindel rutiin, et koer harjuks söögiaegadega. Toidukauss tuleb ette jätta umbes 20-ks minutiks ja seejärel ära võtta isegi siis, kui kutsikas pole oma toitu ära söönud. See õpetab koerale, et süüa saab kindlal ajal ja kohas ning väldib mitmete toiduga seotud probleemide (nagu toidu nimel võistlemine või oma positsiooni kehtestamine) teket.
Nagu eelnevalt mainitud, pole kvaliteetse toiduga toites vaja karta toitainete puudujääke.
Kutsika söögiisu mõjutavad paljud erinevad tegurid, mistõttu ei ole mõistlik iga isu languse peale koheselt hakata kaussi lisama parema isuäratavusega inimtoitu, nagu näiteks vorst, juust jne. või ka koertele toodetud konserve. Oluline on eelnevalt välja selgitada isulanguse põhjus ja alles seejärel hakata tegutsema selle taasumise nimel. Väga tihti võib esineda just äsja uude koju toodud kutsikatel mõnepäevast isutust, mis seotud hoopis elumuutustest tingitud kurbusega.
Toidu kõrval peab pidevalt saadaval olema puhas joogivesi. Kutsikabeebid kipuvad vahel veekausiga mängima, mis lõpeb tihti lainetava loiguga põrandal ning on omanikele kaunis ebamugav. Enamasti kasvavad nad sellest paari nädalaga välja ning selle soodustamiseks  võib olla vajalik ka vee andmine teatud perioodi jooksul omaniku kontrolli all.
Teadliku toitmisega garanteerite koerale tervist täis elu ja hea suhte.

  • facebook