Kutsika algkoolitus

Kutsikakool – kellele ja milleks?

kutsikakool_kellele_ja _milleks_23

Foto: Liina Kümnik erakogu

Artikli autor: Liina Kümnik, Koeraspordiklubi Koerus treener

Kooliskäimine kuulub lahutamatu osana pea iga inimese ellu. Alustatakse alg- ja põhikoolist, millele võib lisanduda näiteks muusika- või spordikool, jõutakse keskkooli ehk gümnaasiumi või ka ametikooli, agaramad jätkavad ülikoolis, autokoolis ja keeltekoolis, kõigest kokku moodustub elukool.
Kuidas on aga inimese parima sõbra ehk koeraga? Milline võiks olla tema hariduskäik?
Kui tahame, et koerast kasvaks tubli ja korralik ühiskonnaliige, on hea mõte ka temale õpetust anda. Kõige parema alghariduse saab koer kutsikakoolist. Just nimelt alghariduse, sest koera koolitamine jätkub tegelikult terve tema elu jooksul, nii nagu tänapäeval paljudel inimestelgi, kes räägivad elukestvast õppest. Järjest enam on Eestis neid koeri, kellel on kodus kutsikakooli lõputunnistus. Tallinnas pakub kutsikatele koolitust näiteks koeraspordiklubi Koerus.
 
Miks on kutsikakooli vaja?
Võib öelda nii, et kutsikakoolis aitab treener inimesel ja koeral teineteise keelt õppida. Koerad ei oska inimkeelt ja inimesed ei saa tihtipeale aru koerte käitumisest ja signaalidest. Algaja koeraomanik vajab nõuandeid ja juhtnööre, kuidas koeraga toime tulla ja koerale inimestemaailma reegleid selgitada. Eriti linnas elavat koera on vaja sotsialiseerida, teda harjutada inimeste, teiste loomade, mitmesuguste olukordade, helide ja kohtadega, et ta tunneks end omaniku seltsis kindlalt, ei häiriks kaaskodanikke ega kipuks kogemata pahandust tegema. Kutsikakoolist alustavad koolitusteed ka need koeraomanikud, kellel on plaan edaspidi mõne koeraspordialaga tegelema hakata. Õpilase rollis on kutsikakoolis nii omanik kui koer, sest eelkõige on vaja teineteist tundma õppida ja omavaheline kindel kontakt saavutada. Kutsikakooli treeneritel on suur kogemustepagas ja nad oskavad koerapidamist puudutavatele küsimustele vastata ja murede korral nõu anda.
 
Kui vanalt peaks koer kooli minema?
Koeruse kutsikakooli võetakse koertest õpilasi alates 3 kuu vanusest, kui nõutavad vaktsineerimised on tehtud. Suuremat kasvu koerte õpperühmadesse on oodatud kuni 6 kuu vanused kutsikad, väiksemate ehk seltsi- ja sülekoerte rühmades kuni 9 kuu vanused. Lisaks on olemas eraldi rühmad veidi vanematele koertele, kellel vanust alates 6 kuust kuni 2 aastani. Suuremate kutsikate „klassis“ on 6 koera, väiksemate omas 8 koera. Tunnid toimuvad kord nädalas, kuni 60 minutit korraga. Koeruse klubi õppetöö käib köetud siseruumides ja suvisel ajal hea ilma korral ka õues.
 
Mida kutsikakoolis tehakse?
10-tunnise kutsikakursuse jooksul on rõhuasetus koerte koolitamise põhimõtetel ja koeraga hea kontakti loomisel. Omanik õpib, kuidas ennast koera jaoks huvitavaks teha ja tema silmis autoriteet saavutada, et koera tähelepanu koolitunnis oleks omanikul, mitte teistel kutsikatel. Tegeldakse koera motiveerimisega mängu, maiuse ja kiituse abil. Hakatakse õppima olulisemaid käsklusi, mida on vaja nii igapäevaelus kui edasistel sõnakuulelikkuse treeningutel, näiteks Siia! Istu! Lama! Harjutatakse rihma otsas käimist ja koos liikumist ilma rihmata, vahelduseks proovitakse lõbusaid trikke teha. Räägitakse koera arenguetappidest, toitmisest, koerapidamise reeglitest ja tavadest. Üks tund on pühendatud koerte tervisele ja sellest teeb ülevaate asjatundlik loomaarst.
 
Kas kutsikakool annab piisava koerahariduse?
Ei tohi unustada, et koera õpetamine peaks kindlasti jätkuma ka pärast kutsikakooli läbimist. Juba esimeste tundidega saab selgeks, et kord nädalas koolis treenimisest ei piisa, vaid õpitut tuleb korrata iga päev, kas siis kodus või jalutuskäigu ajal. Oluline on see, et koer õpiks käsklustest aru saama ja neid täitma kõikjal, teiste koerte ja inimeste juuresolekul, metsas, rannas, tänaval, ühistranspordis. Kutsikakool annab omanikule võtted ja näpunäited, mida edaspidi järjekindlalt kasutada tuleks. Üha rohkem on neid koeraomanikke, kes soovivad treeninguid pärast kutsikakooli jätkata ning kes leiavad enda jaoks harrastuse kas sõnakuulelikkuse, agility või mõne muu koeraspordiala näol. Ka algselt mitmesuguseid töid tegema aretatud koerad on tänapäeva maailmas eelkõige inimeste seltsilised, mitte töökaaslased, kuid aktiivse tegutsemise ja vaimse töö vajadus ei ole kuhugi kadunud. Selleks ongi vaja koerale tegevust pakkuda, kas siis omal käel trikke ja käsklusi harjutades või kuskil trennis käies.
Kutsikakool on oma eesmärgi täitnud, kui koeraomanik saab sealt algteadmised oma koeraga suhtlemisest ja tema koolitamisest ning mõistab, et koeraga tegelemine, tema õpetamine ja juhendamine jätkub kogu elu, kusjuures see ei ole tülikas kohustus, vaid tõeline mõlemapoolne nauding koostööst ja teineteisemõistmisest. Iga koer väärib seda, et tema omanik aitaks tal inimeste maailmas hakkama saada, ning pakub vastutasuks oma siira sõpruse ja täieliku lojaalsuse. Kutsikakool on selleks parim algus.

  • facebook