Küpsiste sätted Ülevaade - Royal Canin

Sportkoera blogi

Sissejuhatus ja autor

Kui inimene tahab koolitada koera ning otsib selle eesmärgiga infot internetist, siis leiab ta väga palju erinevaid artikleid, videoid ning foorumivestlusi. Kõik need arvamused ja nõuanded ei ole mitte ühe kaaluga. Olenemata, kui suur on nõuandja staaz ning kogemus ja kui hea on konkreetne artikkel, kipub enamikul nendest olema üks puudujääk – nad valdavalt kirjeldavad ühte alalõiku treeningutel. Näiteks, kui koolitaja on kirjutanud artikli teemal aporti hoidmine, millel baseerub ilus ja kiire aport, siis see on nagu suvaline ajahetk pikast treeningtsüklist. Üldjuhul see eeldab teatud tüüpi vundamenti ning koera ülesehitust ning samuti jätkub teatud konkreetsete harjutustega. Täiesti ilmne on see, et lugedes ühte teksti ei saa parimagi tahtmise juures lugeja kujutada ette eelnevat ning seetõttu võib väga super nõuanne osutuda  vähekasulikuks või lausa kasutuks.

Lähtuvalt eelpool kirjeldatust tekkiski mõte luua koostöös Royal Canin'iga eestikeelne treeningute jada ning ajatelg, kus hakatakse liikuma algusest ning samm- sammult läbitakse erinevad etapid kuni lõpptulemuseni välja.  Loodetavasti aitavad need tekstid ja videod inimestel paremini aru saada treeningute süsteemsusest ja seotusest ning anda uutele harrastajatele koeraspordis motivatsiooni ning kasulikke nõuandeid.  Käesolevas rubriigis hakkame kajastama belgia lambakoer malinoisi, koduse nimega Tüüp, arengut ja ettevalmistust IPOks ehk teenistuskoerte kolmevõistluseks. Tüüp (päris nimega Daneskjold Hawk) on hetkel 9 nädalane kutsikas, kes saabus oma uude koju ca. nädal tagasi ning kellega on plaanis 3-4 aasta pärast minna võistlema MM tasemele. Kirjeldatavad treeningud ja videod hakkavadki kajastama sellise koera ettevalmistust, kellega on eesmärgid suhteliselt kõrged ning eesmärgiks nö. tippsport. Kuigi Tüübi treenigud liiguvad päris kõrgete eesmärkide suunas, siis on päris kindel, et siin rubriigis ilmuvatest tekstidest ja videotest saavad kasu ka madalamate eesmärkidega treenijad.

Tekstide autor on Aivo Oblikas: "Mul on eelnevalt olnud 2 dobermanni. Vanemaga jäi tase Eesti MV tasandile, nooremaga võistlesin ka MM-del ning saavutasin dobermannide IPO MM võistlusel Saksamaal 2009 aastal 10 koha. Olen koerte koolitusega tegelenud ca. 20 aastat ning lisaks oma koertele koolitanud erinevate tulemusteni sadakond koera - treenides neid nii jäljel, kuulekuses kui ka kaitses. Nende hulgas on ka MM-del käinud koeri. Tegelen koerte koolitamisega klubi Sportkoer juures www.sportkoer.ee. See, mida ma siin kirjutan ja videotega kajastan ei ole kindlasti absoluutne tõde, vaid nö. üks tee nullist kuni võistlusspordini. Kindlasti leidub lugejate hulgas neid inimesi, kes teevad teisiti ning on ka igati kenasid tulemusi saavutanud. Kahjuks on aga nii, et kui rääkida treenimisest nullist kuni lõpuni, siis see peab olema süsteemne töö. See on teatud mõttes nagu maja ehitamine ehk teed vundmendi, laod seinad koos ukse- ja aknaavadega ja siis klopsid katuse peale. Alustades 2-kordse maja ehitamist teed algusest kuni lõpuni 2-kordset maja. Seega saan ma kajastada ja kirjeldada ja videotega illustreerida ka vaid seda ühte teed, mitte aga rääkida erinevatest alternatiivsetest teedest."

  • facebook