Kassi- ja koeratoitude ekspert

ROYAL CANINi arendused põhinevad alati teadusuuringutel. ROYAL CANINi meeskonda kuuluvad ainult asjatundjad – loomaarstid ja toitumisspetsialistid, kes on endale ülesandeks võtnud:

  • pidevalt  kasse ja koeri jälgida, neilt õppida ja oma teadmisi täiendada;
  • pakkuda üha täpsemaid lahendusi kasside ja koerte tervislikuks toitumiseks;
  • viimistleda pidevalt toitude retsepte nende toiteväärtuse (valkude, rasvade, vitamiinide ja mikroelementide sisaldus), omastatavuse ja maitse meeldivuse seisukohast.

1)            Milles seisneb kasside toitumise erilisus?

Esiteks on kassidele omane nn puhvet-toitumine, mis tähendab, et kass sööb küll väikeste portsjonite kaupa, aga üsna tihti – kuni 15 korda päevas. Teiseks kassid ka joovad korraga vähe, aga see-eest umbes sama sagedusega kui söövad. Arvestage sellega ja kindlustage kassile pidev ligipääs toidule ja värskele veele ning ärge muretsege, kui ta kõike pakutut kohe ära ei söö. Kolmandaks on kassidele väga oluline toidu lõhn ja veidi vähem maitse, sest nende loomade lõhnataju  on pisut arenenum kui maitsemeel. Neljandaks on kassidele väga tähtsad toiduga seotud assotsiatsioonid – kui mingi toit seostub tema teadvuses stressi ja hirmuga, võib ta sellest keelduda. Seega ärge viige kassi uuele toidule üle kohanemis- või stressiperioodil, sest see võib olla talle vastuvõtmatu.

2)            Kas kodutoit või tööstuslikult toodetud toit – kumba eelistada?

Kodu- või tööstuslikult toodetud toidu vahel valides ei tohi te unustada, et kõige tähtsam kassi toitmisel on tasakaalustatud toitainetesisaldus. See on tema organismi arenguks ja funktsioneerimiseks hädavajalik tingimus. Koduse menüü kasuks otsustades on seda tasakaalu märksa keerulisem hoida kui õigesti valitud valmistoidu puhul, mille koostises on arvestatud teie lemmiku eripäradega.

3)            Mida anda kassile süüa pärast steriliseerimist?

Steriliseeritud kassi toitmise asjus pidage nõu loomaarstiga. Operatsioonijärgseks perioodiks määrab arst loomale sobiva söögi. Üldjuhul on need seedimist soodustavad toidud kas pasteedi või muu niiske toiduna. Toit antakse ette väikeste portsudena mõnetunniste vahedega.

Millega toita steriliseeritud kassi pärast taastumisaega?
Loomale tuleb süüa anda kõigi vajalike toitainetega rikastatud toitu. ROYAL CANIN® sarjas on toidud steriliseeritud kassidele, mis aitavad säilitada looma optimaalse kaalu ja vähendavad kuseteede haigustesse haigestumise ohtu. 

4)            Kas kodutoit on kassile kasulik?

Kassidele kodutoit ei sobi. Neile naturaalsetest koostisosadest koosneva tasakaalustatud ja kõiki vajalikke toitaineid sisaldava menüü koostamine on kui mitte võimatu siis igatahes väga keeruline. Eelistada tuleks valmistoitu.

Kui teie lemmik on terve ega vaja eridieeti, on  mõistlik anda talle valmistoite.

5)            Kas kassile tohib anda kuivtoite?

Kassi toit peab alati olema eakohane. Kassipoja toit ei sobi täiskasvanud kassile. Muutke kassi toitu vastavalt tema kasvamisele, tiinuse, poegimise ja imetamise, aga ka meditsiinilistele näidustustele. Viimasel juhul tuleb konsulteerida loomaarstiga.

Lemmikloomale toidu valimisel on  peamine reegel – lähtuge tema indviduaalsetest vajadustest. Seejuures on oluline toita lemmikut ühe tootja toitudega. Kui soovite menüüd vahetada, tehke seda järk-järgult.

6)            Kas kutsikale tohib anda täiskasvanud koera toitu?

Ei tohi. Kutsika ja täiskasvanud koera energia- ja toitainvajadus on erinev, seepärast ärge andke kutsikale täiskasvanud koera toitu ja suurele koerale kutsika toitu. Toitumisel on kutsika kasvava organismi arengus oluline roll ja kutsika täiskasvanud koera toiduga toitmine võib halvasti mõjuda tema kasvule ja arengule, aga ka põhjustada seedimisprobleeme ja suurendada haigustele vastuvõtlikkust.

7)            Kuidas aru saada, kas toit on koerale sobiv?

Koerale õige toidu valimiseks soovitame kindlasti nõu pidada loomaarstiga.

Koerale õige toidu valimine ei ole väga keeruline. Esiteks peab toit talle maitsema ja teiseks ei tohi see tekitada karva- ja seedimisprobleeme.

Toitu tasub vahetada ainult juhul, kui praegusele toidule tekib ilmne vastureaktsioon või kui koera toiduvajadus muutub. Sel juhul määrab arst talle teise dieedi, kuna praegune talle kas vanuse või tervisliku seisundi tõttu ei sobi.

8)            Milline toit sobib väikest tõugu koertele?

Väikest tõugu koerad kaaluvad isegi täiskasvanuna alla 10 kilo. Väikest tõugu kutsikad kasvavad märksa kiiremini kui keskmist või suurt tõugu koerte kutsikad. Lisaks sellele on neil lühikeste jalgade tõttu ka väga suur energiakulu ja kiirem ainevahetus kui suurtel koertel.

ROYAL CANIN®  toodete sarja kuuluvad spetsiaalselt väikestele koeratõugudele loodud toidud  X-Small ja Mini. Krõbinate valem on välja töötatud arvestades väikeste lemmikute lõuaehituse iseärasusi ja toote eksklusiivne lõhnade ja maitsete kombinatsioon on ahvatlev isegi kõige pirtsakamatele koertele.

9)            Kas kutsikale tohib liha anda?

Kui teie kutsikas sööb tasakaalustatud valmistoitu, pole mingit põhjust tema menüü tasakaalu koduste toitudega rikkuda. Koertele on režiim ja järjepidevus äärmiselt tähtsad, seda ka toitumises. Seepärast toob menüü «mitmekesistamine» teie kutsika tervisele pigem kahju kui kasu. Lisatoit, mida pole ratsioonis ette nähtud, tähendab liigseid toitaineid, mis võivad häirida teie koera  ainevahetust.

Kui te aga toidate kutsikat koduse toiduga, ärge andke talle toorest kuumtöötlemata liha. Parasiitide ja bakteritega nakatumise vältimiseks peab liha olema kindlasti kuumutatud.

10)         Kust tulevad ROYAL CANINi toitude koostisosad?

Valime oma toodete koostisosad mitmete näitajate alusel, sealhulgas tarnija vastavust meie kvaliteedi- ja toiduohutuse nõuetele, kas koostisosad on pidevalt kättesaadavad ja kas sisaldavad looma vajaduste täitmiseks vajalikke toitaineid.

ROYAL CANIN püüdleb jätkusuutlikkuse poole hankides tooraineid igale tootmistehasele võimalikult lähedalt. Vahel kasutame ka rahvusvahelisi tarnijaid, kui vaid nemad suudavad pakkuda meie kvaliteedi- ja toiduohutuse standarditele vastavaid tooraineid.

11)         Miks sisaldavad mõned ROYAL CANINi tooted kõrvalsaadusi?

Euroopla Liidu regulatsioonide järgi defineeritakse loomseid kõrvalsaadusi kui „loomade terved kehad või nende osad, loomsed saadused või muud loomset päritolu saadused“. Neid ei kasutata inimeste toiduaheldas, kuid need tooted on sellegipoolest väga toitvad kasside ja koerte jaoks. Kõrvalsaadused on suurepärane proteiini, rasva, mineraalide ning vitamiinide allikas – kõik need toitained mängivad kasside ja koerte organismis tähtsat rolli varustades seda aminohapetega, mida kasutatakse näiteks organite ja lihaste kasvatamiseks või uuendamiseks, immuunsüsteemi toetamiseks ning samuti energiaga varustamiseks.

ROYAL CANIN võtab koostisosi vastu ainult kontrollitud tarnijatelt, keda regulaarselt auditeeritakse, see kehtib ka kõrvalsaaduste kohta. Valime neid hoolikalt, et need pakuksid kvaliteetseid toitaineid, mis sobivad meie täpsete ja individuaalsete retseptidega. Kõrvalsaaduste kasutamine võimaldab säilitada kõrge toitainete standardi ning samas tagada stabiilsema ja jätkusuutlikuma tarne.

12)         Miks kasutate ROYAL CANINi toodetes maisi?

Mõned inimesed ekslikult usuvad, et mais pole seeduv. Maisitera väliskest on tehtud kiudainetest ning pole väga hästi seeduv ei koerte, kasside ega inimeste poolt, kuid maisitera sisu on väga hästi seeduv. Töödeldes ja jahvatades tooraineid, mida me oma retseptides kasutame, paljastub maisitera väga hästi seeduv sisu ning selles sisalduvatest toitainetest saavad kasu nii kassid kui koerad.

ROYAL CANIN võtab koostisosi vastu ainult kontrollitud tarnijatelt, keda regulaarselt auditeeritakse. Valime sellised koostisosad, mis meie loomatoitude koostist kvaliteetsete toitainetega täiendaks. Mais sisaldab palju tähtsaid toitaineid, seal hulgas valke, süsivesikuid, asendamatuid rasvhappeid, vitamiine ja mineraale.

13)         Kuidas tagate, et ROYAL CANINi tooted on minu loomale ohutud?

Meie kvaliteedi- ja toiduohutussüsteemid on kaasaaegsed ning investeerime pidevalt uutesse tehnoloogiatesse, et need ka kaasaaegsed püsiksid.

Meie tarnijad läbivad hoolika valikuprotsessi, mis jätkub ka peale esimese ostu sooritamist.

Jälgime kõiki tarneid meie tehastesse, et veenduda kõikide koostisosade, mida oma lemmikloomatoitudes kasutame, ohutuses ja kvaliteedis.

Kõiki valmis tooteid alati testitakse enne klientidele tarnimist.

Kõik müüdavad tooted toodetakse meie endi tehastes; meie tehastel on ISO 9001:2008 kvaliteedijuhtimise sertifikaat ja ISO 22000 toiduohutuse sertifikaat.

14)         Kuidas ma tean, milline on kõige sobivam ROYAL CANINi toode mu lemmikloomale?

Igal kassil ja koeral on erinevad toitainelised vajadused sõltuvalt tema suurusest, vanusest, elustiilist ja tõust. Terve looma puhul kasutage meie tooteleidjat, mis aitab teie kassile või koerale sobiva toidu leida.

Kui teie loomal on terviseprobleeme, pöörduge rohkema teabe saamiseks oma loomaarsti poole. Loomaarst võtab sobiva toidu soovitamiseks arvesse kõiki loomaga seotud tegureid.

15)         Milline on kasside ja koerte jaoks kõige tervislikum toit?

Lemmikloomade jaoks on kõige tervislikum täisväärtuslik ja tasakaalustatud koostisega ning hea seeduvusega toit, see tähendab, et loom saab toidust kõik vajalikud toitained kätte. Täisväärtuslikku ja tasakaalustatud toitu saab tagada mitmel moel. 

Liha on kasside ja koerte toidus õigesti kasutatuna sobiv koostisosa, aga on ka teisi häid koostisosi, oluline on leida optimaalne toit, mis tagaks hea tervise.

Toitained tuleb organismi viia hästi seeditavate koostisosade kaudu, mis lõhustatakse toitaineteks nagu aminohapped ja imenduvad organismi, et kehas erinevaid funktsioone täita. Kui tooraine on seeditav, ei ole oluline, kas see on taimset või loomset päritolu.

16)         Kas toortoit on ohutu?

Ohutus peab toidu puhul alati esikohal olema, sest pole oluline, kui toitev toode on, kui see on saastunud ja võib looma või teid ennast haigeks teha.  Toortoidu puhul on bakteritega saastumise oht suurem: nii kaubanduses olevatest kui ka kodus valmistatud toortoitudest tuvastatakse tihtipeale selliseid baktereid nagu Salmonella, E. coli, Campylobacter, Listeria ja Clostridium.

17)         Kui valguallikas, näiteks kana, on koostisosade loetelus esimene, siis kas see tähendab, et tegemist on hea tootega?

Vastupidiselt levinud uskumusele ei tähenda see, kui kanaliha, lambaliha või veiselihaon koostisosade loetelus esimesena toodud, et toit on kõrgema kvaliteediga või

sisaldab rohkem valku.

Faktid: Juriidiliselt on ette nähtud, et koostisosad peavad olema loetletud vastavalt nende osakaalule toidus enne nende töötlemist. Koostisosa kogukaal hõlmab tavaliselt ka veesisaldust ja värskes lihas on vett üldiselt 75%.

Mõned loomatoidu tootjad märgivad koostisosad vastavalt nende kaalule enne dehüdreerimist. See tekitab toidus sisalduva valgu osas segadust. Dehüdreeritud valk, millele enamasti viidatakse kui jahule (nt dehüdreeritud linnuliha valk), on kontsentreeritum seeditava valgu allikas.

18)         Kas loomad peavad toituma võimalikult mitmekülgselt?

Inimesed võivad küll armastada mitmekülgsust, aga kassidel ja koertel ei ole toiduga sellist emotsionaalset sidet, seda juba seetõttu, et meil on 9000 maitsenäsa, koertel 1700 ja kassidel vaid 500. Lisaks võivad muutused looma toidus võivad põhjustada seedesüsteemi häireid, näiteks kõhulahtisust, mistõttu soovitamegi kindlale tootele truuks jääda.

19)            Miks kasutate ROYAL CANINi toitudes nisu?

Sarnaselt teraviljadele on nisu kohta palju segaseid sõnumeid ning see tekitab lemmikloomaomanikes segaseid tundeid. Mõeldes täisteranisu peale, siis on arusaadav, miks mõned inimesed arvavad, et kassid ja koerad ei suuda nisu seedida. Nisutera tuuma kattev väliskest sisaldab kiudaineid, mida pole küll kerge seedida, kuid on sellegipoolest kasulikud tervislikule soolte peristaltikale (soolte sisu liikumisele). Nisutera jahvatades lõhume väliskesta ning lemmiku organism saab tuumas asuvad kõrgelt seeduvad toitained. Nisu ja nisujahu pakuvad peale energia veel paljusid kasulikke toitaineid: proteiini (aminohappeid), tärklist, kiudaineid, vitamiine, antioksüdante ning asendamatuid rasvhappeid. Samuti on võimalik nisuterast eraldada proteiini (nisu gluteeni) osa, et toiteväärtust veel tõsta, see on väga hästi seeduv ning väärtuslike aminohapete allikas.

Valime sellised koostisosad, mis meie loomatoitude koostist kvaliteetsete toitainetega täiendaks.  Nisu sisaldab paljusid tähtsaid toitaineid.

 

20)         Miks on toidupalade spetsiifiline kuju nii oluline?

Sest palakese kuju ja suurus võivad mõjutada mitmeid tegureid, näiteks:

Hammaste seisukorda – kassi või koera hambad peavad suutma palakesest läbi tungida, et see hambaid puhastaks, see aitab vähendada hambakivi tekitavat hambakattu ning tagada hea suuhügieeni.

Seedimist – mida rohkem kass või koer palakest närima peab, seda aeglasemalt toimub söömine ning see soodustab seedimist.

Rahulolu – krõbinate tihedus aitab leevendada nälga toidukordade vahel tekitades täiskõhutunde. See toetab rahulolu ning aitab säilitada tervislikku kehakaalu.

Söödavus – koerad ja eriti just kassid on tundlikud selle suhtes, millise tunde toit nende suus tekitab. Õige kujuga krõbin või selle struktuur aitab rõhutada toidu maitset ja muuta söömiskogemust paremaks. 

Me ei arenda oma toitu välja mitte ostjate (inimeste), vaid kasside ja koerte vajaduste alusel. Sellepärast ei olegi ROYAL CANINi toit kunagi väikeste kontide ega kalade kujuga: Valmistame ainulaadse kujuga toidupalakesi, mis sobivad just teie kassi või koera vajadustele.

21)         KAS KANA PEAKS KOOSTISOSADE LOETELUS ESIMENE OLEMA?

Vastupidiselt levinud reklaamsõnumitele ei tähenda see, kui kana on koostisosade loetelus esimesena toodud, et toit sisaldab rohkem valku. Koostisosad tuleb loetleda kahanevas järjekorras massi järgi. Koostisosa kogumass hõlmab ka veesisaldust. Ja kuna dehüdreeritud linnulha proteiin on kana, kust vesi ja rasv on eemaldatud, kaalub see kanast vähem, aga tegelikult on selle proteiinisisaldus palju kõrgem. Näiteks annab 1 kg „värsket linnuliha“ ainult umbes 250 g toitaineid võrreldes 1 kg „dehüdreeritud linnuliha proteiiniga“, mis annab 940 g toitaineid!

22)         MIKS ON TERAVILJAD OLULISED?

Lemmikloomatoidud võivad sisaldada ühte või rohkem teraviljasid nagu riis, nisu, mais, oder ja kaer. Kuigi teraviljavabad toidud on populaarsed, ei saa me eirata teraviljade toiteväärtust. Korralikult töödelduna võivad teraviljad, näiteks mais, olla tervislik osa kassi või koera toidust. Tegelikult sisaldab korralikult töödeldud mais hulga rohkem toitaineid kui paljud teraviljavabades toitudes teravilja aseainena kasutatavad koostisosad.

Reaktsioon toidule võib mõjutada mõne harvaesineva diagnoositud toiduallergiaga koera tervist, kuid puuduvad tõendid, et teravili üleüldiselt terviseprobleeme põhjustaks.

ROYAL CANIN valib oma toodetesse vaid selliseid koostise, mis annavad kõrgekvaliteetseid toitained ja aitavad meil luua meil parimaid ning täpseid retsepte. Teraviljad pakuvad paljusid vajalikke toitaineid, seal hulgas proteiin, süsivesikud, kiudained, asendamatud rasvhapped, vitamiinid ning mineraalid. ROYAL CANIN® jahvatab maisi enne toidule lisamist väga peeneks. Seega on see väga tõhus ja hästi seeditav  süsivesikute allikas. Kassid ja koerad on võimelised teravilja seedima kasutades normaalselt sooles esinevaid ensüüme: amülaasi tärklise ning proteaase proteiiniosa seedimiseks.

Lisaks kasutame mõnedes kassi- ja koeratoitudes maisi- ja nisugluteeni (teravilja proteiin), need mõlemad on suurepärased hästi seeditava proteiini allikad ning nisugluteen sisaldab lisaks ka seedesüsteemi toetavaid aminohappeid. Nii mais kui ka nisu on dehüdreeritud linnuliha proteiinile head lisandid.

23)         MIDA PEAKSITE TEADMA KÕRVALSAADUSTEST?

Lemmikloomade toidus sisalduvate kõrvalsaaduste kohta levitatakse tihtipeale palju valeinfot ja paljud usuvad, et kõrvalsaadused on loomadele halvad. Kana kõrvalsaadused on tavaliselt kana puhtad jahvatatud osad, näiteks siseorganid, luud/kõhred ja muud osad. ROYAL CANIN® kasutab oma toodetes ainult kvaliteetseid kõrvalsaadusi, nagu süda, maks ja kopsud. Korralikult töödelduna annavad kõrvalsaadused lemmikloomale väärtuslikke toitaineid. Need on suurepärased kvaliteetse valgu,  vitamiinide ja  mineraalide allikad ning aitavad tagada tasakaalustatud toitumise. Oleme kasside ja koerte toidu sisse kõrvalsaaduste valimisel ja töötlemisel väga hoolikad. Kasutame ainult selliseid tarnijaid, kes vastavad meie rangetele standarditele, ning meie tõhus toidu testimise programm kontrollib nii meie toorainete kui ka valmistoodangu kvaliteeti ja ohutust.

24)         Millised on peamised ROYAL CANINi tootmistehastes kasutatavad sertifikaadid?

Toodame kõik oma loomatoidud meie endi tehastes; meie tehastel on ISO 9001:2008 kvaliteedijuhtimise sertifikaat ja ISO 2000 toiduohutuse sertifikaat.

25)         Kui liha on koostisosade loetelus esimesena märgitud, siis kas see viitab kindlale toiteväärtusele?

Kassi- ja koeratoitude tootjad tihti turustavad oma tooteid selle järgi, kui palju „liha“ või „värsket liha“ nende  toodetes on, eriti just asetades need koostises esimesele kohale. Tihti kombineeritakse seda ka lihafileede piltidega.

Euroopa Liidu regulatsioonide järgi on koostisosad märgitud tooraine koguse kahanevas järjekorras massi järgi, mis kaalutakse enne töötlemist. See tähendab, et „värske liha“, mis sisaldab endas suures osas vett (umbes 75%) saab koostisosade nimekirjas kõrge koha, mis omakorda jätab mulje nagu „liha“ annab suures osas toitainelise (proteiini) sisalduse, kuid see pole tihti tõde.

Näiteks annab 1 kg „värsket linnuliha“ ainult umbes 250 g toitaineid võrreldes 1 kg „dehüdreeritud linnuliha proteiiniga“, mis annab 940 g toitaineid!

Looma tervist mõjutavad kogu toidus, mitte ainult esimesena märgitud koostisosas sisalduvad toitained.

Videod

These Nutritional Truths

Kõik videod :

  • facebook