Küpsiste sätted Lipiidid - Royal Canin

Lipiidid

Hädavajalikud nii koertele kui kassidele

Koerad armastavad rikkalikult lipiide sisaldavat toitu rohkem kui kassid, kuid sellise toidu tarbimist tuleb piirata, kui loom ei saa piisavalt füüsilist koormust. Range ratsioneerimise puudumisel viib liigne lipiidide tarbimine rasvumiseni, kuid samas ei saa loomad ka ilma lipiidideta elada, kuna saavad neist energiat ja eluks vajalikke rasvhappeid.

Lipiidid moodustavad orgaaniliste ainete perekonna, mis on kõige levinumalt tuntud kui „rasvad“. Selle perekonna tähtsaimad liikmed on rasvhapped ja glütserool, mis moodustavad kokku triglütseriidi. Lipiidid võivad olla lihtsad (triglütseriidid, vahad) või keerukamad (sisaldavad ka mitmeid teisi elemente). Rakumembraanid koosnevad näiteks fosfolipiididest.

Rasvad on koerte ja kasside jaoks põhiline energiaallikas. Gramm lipiide sisaldab ligikaudu 9 kilokalori jagu seeditavat energiat – see on kaks ja pool korda rohkem kui ühes grammis süsivesikutes või proteiinides.

Mõned rasvhapped, mida nimetatakse asendamatuteks rasvhapeteks, omavad ka ehituslikku rolli rakkude jaoks või toimivad spetsiifiliste hormoonide eelkäijatena. Koerte-kasside jaoks on lipiidide allikad kõik toidud, mis sisaldavad rikkalikult loomseid rasvu (või, sulatatud rasv, searasv, munad, linnurasv, kalaõli) ja taimseid rasvu (õlid, õli sisaldavad seemned).

  • facebook