Süsivesikud

Süsivesikud

Kehafunktsioonide parandamiseks

„Süsivesikud“ on üsna lai mõiste, mis tähendab süsinikust, hapnikust ja vesinikust koosnevaid molekule, millel on teatud ühised keemilised omadused. Süsivesikud on tavaliselt taimset päritolu, kui välja arvata vereglükoos, lihastes ja maksas leiduv glükogeen ja piimalaktoos. Kõik köögiviljad sisaldavad süsivesikuid, alates sahharoosist peedis kuni puukoores leiduva kõige raskesti seeditavama kiudaineni.

Kassid ja koerad suudavad elada ilma toidust saadavate süsivesikuteta, kuna nad sünteesivad rakkudele vajalikke süsivesikuid aminohapetest. Siiski parandavad toidust saadavad süsivesikud oluliselt keha üldist funktsioneerimist.

Kuigi glükoosi, sahharoosi, laktoosi ja tärklise ainus funktsioon on looma energiavarude täiendamine, mõjutavad nende botaaniline päritolu ja see, kui hästi nad küpsetatud on, nende seeditavust. Halvasti läbiküpsetatud tärklise esinemine toidus võib põhjustada kõhulahtisust. Kiudained, mis on samuti süsivesikud, mõjuvad väga hästi looma seedimisele ja bakterifloora tasakaalule. See kehtib ka näiteks frukto-oligosahhariidide (FOS) ja manno-oligosahhariidide (MOS) puhul.

  • facebook