Teised toitained

Tõeline lisandväärtus

Tänapäeval on mõnedel toitudel ambitsioonikamad eesmärgid, kui pelgalt toitainevajaduse rahuldamine toitainete koguste reguleerimise teel. Tervisliku toitumise mõttes tasub uurida valitud toitaineid, millel võib olla lisandväärtus teatud haiguste ennetamisel, halvaloomuliste protsesside (nt vananemine) aeglustamisel või lihtsalt looma heaolu parandamisel.

Mõisteid „nutratseutiline“ ja „tervislik toitumine“ kasutatakse vahel koos toitainetega, mis ei ole küll hädavajalikud, kuid võivad looma elukvaliteeti parandada.

See äärmiselt heterogeenne perekond, mis suureneb pidevalt koos meie toitainealaste teadmiste täienemisega, sisaldab äärmiselt mitmekesiseid elemente nagu näiteks antioksüdandid vabade radikaalidega võitlemiseks, teatud ained liigeste kaitsmiseks, naha kaitsevõime tugevdamiseks mõeldud köögiviljaekstraktid, seedeelundkonna mikrofloora tasakaalustamiseks mõeldud bakterid jne.

See loetelu on väga pikk, kuid oleme välja valinud mõned ilmekamad näited.

Sellistel toitainetel võib olla nii lühi- kui pikaajaline toime. Lühiajalisteks eesmärkideks on keha üldise funktsioneerimise parandamine või ebasoovitavate nähtuste, nagu näiteks valusad liigesed, nahaärritused või seedehäired, vähendamine. Pikemas perspektiivis on eesmärgiks viia miinimumini väliste rünnakute esinemine ja piirata vananemisprotsessi mõjusid valitud organitele.

Need toitained mõjuvad looma kehale ja meelele ehk kognitiivsetele võimetele. Näiteks aitab antioksüdantide tarbimine juba varasest east peale võidelda silmakae tekke vastu vanal koeral ning leevendada ka kohanemisvõime vähenemisest tingitud käitumisprobleeme. Mitmed inimuuringud on tõestanud antioksüdantide tõhusust mõnede neuroloogiliste haiguste ennetamisel, nagu näiteks Parkinsoni ja Alzheimeri tõbi.

  • facebook